Nowoczesne technologie w smartfonach pojawiają się w zaskakującym tempie. Urządzenia mobilne mają coraz większe możliwości, a liczne czujniki pozwalają między innymi na odblokowywanie telefonu za pomocą linii papilarnych, liczenie naszych kroków czy wygaszanie wyświetlacza podczas rozmów w celu oszczędzania energii. Czym jest żyroskop, czujnik zbliżeniowy lub barometr? Przedstawiamy zestawienie trzynastu najczęściej spotykanych czujników we współczesnych smartfonach.

Akcelerometr

Akcelerometr (nazywany również przyspieszeniomierzem) mierzy ruch urządzenia mobilnego w trzech wymiarach. Czujnik pozwala na wykrycie aktualnego położenia telefonu, dzięki czemu przy przekręceniu smartfon obraca ekran w odpowiednią stronę. Prócz tego akcelerometr wykorzystywany jest do optycznej stabilizacji obrazu podczas korzystania z aparatu, czy też umożliwia sterowanie polegające na przechylaniu urządzenia w trakcie grania w gry.

Żyroskop

Żyroskop mierzy położenie smartfona w przestrzeni, co pozwala na oglądanie zdjęć czy filmów w 360 stopniach. Przy wzroście popularności technologii VR służy również do śledzenia położenia głowy i umożliwia natychmiastowe dostosowanie wyświetlanego obrazu do jej ruchów.

Barometr

Barometr znany jest jako urządzenie do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Wbudowany w smartfony ma za zadanie określać wysokość, na której się znajdujemy. To dzięki niemu otrzymujemy dane o ilości pokonanych w danym dniu pięter. Dodatkowo barometr wspiera moduł GPS.

Czujnik Halla

Wykorzystujący efekt Halla czujnik mierzy natężenie pola magnetycznego, co w zestawie z odpowiednim etui sprawia, że smartfon jest w stanie określić moment, w którym akcesorium jest otwarte lub zamknięte. Takie rozwiązanie umożliwia automatyczne wybudzenie się urządzenia tuż po otworzeniu etui i zablokowanie po zamknięciu klapki.

Czujnik pola magnetycznego

Czujnik pola magnetycznego nazywany jest też magnetometrem lub po prostu elektronicznym kompasem. Dzięki niemu smartfon określa geograficzną północ i ustawia mapy według odpowiedniego kierunku.

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu, zwany też czujnikiem gestów, za pomocą promieni podczerwonych wykrywa ruchy rąk czy twarzy bezpośrednio przed smartfonem. W wielu modelach jest wykorzystywany do sterowania urządzeniem za pomocą odpowiednich gestów.

Czujnik zbliżeniowy

Ten sensor znajdziemy już w prawie wszystkich nowych modelach smartfonów. Czujnik zbliżeniowy wygasza wyświetlacz tuż po zbliżeniu do niego skóry, dzięki czemu podczas rozmów telefonicznych nie jesteśmy w stanie wcisnąć policzkiem lub uchem przypadkowych przycisków, które spowodowałyby na przykład zakończenie połączenia. Czujnik ten ma też niebagatelne znaczenie w oszczędzeniu baterii, ponieważ w trakcie rozmów telefon nie zużywa energii na doświetlanie ekranu.

Czujnik światła

Za pomocą czujnika światła smartfon dostosowuje odpowiednią jasność wyświetlacza do warunków, w których obecnie przebywamy. Urządzenie dostaje informacje o tym, że siedzimy w pełnym słońcu i automatycznie ustawia jasność na maksymalny poziom. W przypadku słabych warunków oświetleniowych telefon znacząco obniża jasność, co zapobiega niepotrzebnemu rażeniu w oczy, na przykład tuż przed zaśnięciem.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych należy do czujników biometrycznych. Smartfon zapisuje układ linii papilarnych, dzięki czemu umożliwia odblokowanie urządzenia tylko w przypadku pełnej zgodności. Sensor ten umożliwia też potwierdzanie płatności zbliżeniowych i najczęściej
umieszczany jest na przycisku tuż pod wyświetlaczem, w tylnej części telefonu pod aparatem, a w najnowszych modelach z wysokiej półki zintegrowany jest z wyświetlaczem.

Czujnik światła RGB

Czujnik światła RGB mierzy intensywności barwy czerwonej, zielonej, niebieskiej oraz białej. Dzięki niemu smartfon dobiera odpowiednią kolorystykę wyświetlacza oraz poziom podświetlenia. Czujnik światła RGB umożliwia zaoszczędzenie energii w urządzeniu i chroni nasze oczy.

Pulsometr

Pulsometr w smartfonach często zintegrowany jest z czytnikiem linii papilarnych. Sensor ten pozwala na zmierzenie naszego pulsu po przyłożeniu do niego końcówki palca. Smartfon odbiera dane z czujnika i zapisuje je w odpowiedniej aplikacji (np. „Zdrowie” lub „S Health”).

Czujnik temperatury

Czujnik temperatury najczęściej pozwala na odczyt informacji o temperaturze pracy urządzenia, co umożliwia monitorowanie działania i zapobiega przegrzaniu smartfona. W niektórych przypadkach sensor przekazuje dane dotyczące temperatury otoczenia.

Czujnik wilgotności

Producenci smartfonów najczęściej montują czujnik wilgotności w niedostępnym dla użytkownika miejscu. Takie rozwiązanie pozwala na wykrycie podczas prac serwisowych wcześniejszego zalania telefonu. Jeżeli czujnik ma dostęp do „świata zewnętrznego”, to działa na zasadzie higrometru i przekaże nam informacje o stopniu wilgotności powietrza.

Z roku na rok w nowoczesnych smartfonach przybywa czujników. Po najnowsze technologie sięgają już nie tylko czołowe marki, ale też te, które oferują telefony w niskich cenach. W tej chwili czujniki zastępują nam już takie urządzenia jak między innymi kompas, higrometr, barometr, pulsometr czy krokomierz. Niekwestionowanie ciekawym jest to, co przyniesie przyszłość i postęp technologiczny, który wydaje się pędzić w szalonym tempie.

 

 

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html