Black Friday – sukces sprzedawców z Filadelfii

Początki Black Friday sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to handlarze z Filadelfii wpadli na pomysł zachęcenia ludzi do zakupów po Dniu Dziękczynienia (wtedy bowiem notowali najmniejsze zyski). Promocje przyciągnęły tłumy, które doprowadziły do zamieszek – stąd też lokalna policja nazwała ten dzień Czarnym Piątkiem.  

Historia ta tłumaczy to, dlaczego Black Friday odbywa się zawsze w ostatni piątek listopada. Dzień Dziękczynienia w USA jest świętem ruchomym, które przypada na czwarty czwartek listopada każdego roku.

Obecnie Black Friday uznawany jest za początek przedświątecznego sezonu zakupowego. Promocje z tej okazji znajdziemy w zdecydowanej większości sklepów na całym świecie

 

Black Week, czyli trzy dni promocji

Black Friday okazał się marketingowym strzałem w dziesiątkę, dlatego też niektóre marki postanowiły wydłużyć to zakupowe święto o kolejne dwa dni. Black Week trwa od piątku do niedzieli i sprawia, że parkingi galerii handlowych pękają w szwach, a osoby odpowiedzialne za serwery sklepów internetowych miewają poważne problemy.

11.11 – Dzień Singla

Dzień Singla to kolejne święto zakupowe, które zdobywa popularność wśród Europejczyków. Single’s Day został wymyślony w Chinach, a jego początki datuje się na lata 90. Azjaci chcieli poprawić humor osobom samotnym i stwierdzili, że zakupy w korzystnych cenach będą dla nich miłą niespodzianką.

Dzień Singla odbywa się co roku 11 listopada, a do jego rozpowszechniania przyczynił się właściciel sklepu internetowego Aliexpress, który oferuje ogromne zniżki na wybrane produkty.

Cyber Monday jako internetowa odpowiedź na Black Friday

Kolejnym świętem zakupowym jest Cyber Monday, który przypada na poniedziałek po Czarnym Piątku. Cyber Monday jest odpowiedzią sklepów internetowych na Black Friday, które oferują wtedy dodatkowe promocje.

W Polsce przeceny w sklepach internetowych trwają w praktyce aż cztery dni – od piątku do poniedziałku.

Wygasający Dzień Darmowej Dostawy

Dzień Darmowej Dostawy nie cieszy się taką popularnością, jak wyżej wymienione święta zakupowe. Powodem tego są coraz niższe koszty dostawy, a dodatkowo coraz więcej sklepów internetowych oferuje dostawę za 0 zł.

W 2019 roku Dzień Darmowej Dostawy przypada na 10 grudnia.

Promocje do – 90%

W najpopularniejsze zakupowe święto – Black Friday – możemy liczyć na obniżki cen całego asortymentu lub wybranych produktów o 30, 50 czy też 70 procent. Zdarzają się też sklepy, które oferują zupełną wyprzedaż i ogłaszają ceny niższe nawet o 90% od ceny pierwotnej.
Niestety Black Friday to też nieuczciwe zagrania niektórych sprzedawców, którzy na kilka dni przed tym świętem podnoszą ceny, żeby w Czarny Piątek ogłosić duże promocje. Jeżeli chcemy upolować prawdziwą okazję, warto porównywać ceny kupowanego produktu, z tymi oferowanymi w innych sklepach.

Śmiertelne żniwo

Czarną stroną Czarnego Piątku są ogromne tłumy i nawet drobne zamieszki, które wybuchają podczas otwarcia sklepów stacjonarnych. Ludzie wyrywają sobie towar z rąk i urządzają wyścigi, gdzie punktem startowym jest wejście do sklepu, a metą półki z przecenionym towarem.
W USA policja wychodzi na ulice i pilnuje porządku przy największych sieciach handlowych. To właśnie za oceanem doszło do tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły całym światem. W 2008 roku tłum mieszkańców Nowego Jorku zadeptał na śmierć pracownika jednej z sieci, a w 2013 roku na klientów sklepów z RTV czekali uzbrojeni napastnicy, którzy siłą odbierali zakupiony towar.
Od 2008 roku mówi się łącznie aż o dziesięciu ofiarach śmiertelnych, które straciły życie na skutek szaleństwa zakupowego.

W Internecie bezpieczniej

Z promocji na Black Friday możemy skorzystać, nie ruszając się z domu. Zdecydowana większość sklepów stacjonarnych posiada już możliwość zakupu towaru przez Internet, dzięki czemu nie narażamy się na działanie rozwścieczonego tłumu i zrobimy to w szybki, bezpieczny i bardzo wygodny sposób.

Doskonały czas na świąteczne prezenty

Listopadowy czas promocji to świetna okazja na zaoszczędzenie pieniędzy na prezentach świątecznych. Jeżeli pomyślimy o bliskich już pod koniec listopada, to możemy dokonać udanych zakupów w atrakcyjnych cenach i nie martwić się o to, że kupiony w drugiej połowie grudnia podarunek nie zdąży dotrzeć do nas przed Bożym Narodzeniem.

 

Lista świąt zakupowych w 2019 roku

  1. Dzień Singla – 11 listopada
  2. Black Friday – 29 listopada
  3. Black Week – 29 listopada – 1 grudnia
  4. Cyber Monday – 2 grudnia
  5. Dzień Darmowej Dostawy – 10 grudnia

 

Udanych zakupów!

 

Inne wpisy na blogu.