Coraz bardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce zmusza nas do podejmowania kroków mających na celu ochronę naszego zdrowia. Niektórzy z nas decydują się na zakup maski antysmogowej, a inni wolą pozostać w domu, kiedy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza pokazują przekroczone normy o nawet 200 czy też 400 procent. Z roku na rok coraz więcej osób inwestuje w oczyszczacze powietrza, które pozbywają się nie tylko szkodliwych substancji, ale też alergenów. Jak działa oczyszczacz powietrza i czy warto go kupić? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Polska w niechlubnej czołówce

Smog w Polsce to kwestia, z którą próbuje się walczyć, jednak do tej pory nie zauważono znaczącej poprawy. Zimą zanieczyszczone powietrze atakuje nasze drogi oddechowe ze zdwojoną siłą i wskaźniki PM 2,5 oraz PM 10 wychodzą ponad normy o kilkaset procent. Raport Światowej Organizacji Zdrowia wyraźne pokazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Do niechlubnej czołówki zaliczają się Żywiec, Pszczyna czy też Rybnik. Dalej na liście znajdziemy takie miejscowości jak Kraków, Gliwice, Katowice, Bielsko-Biała, Tychy i Zakopane. Powody do obaw mają też mieszkańcy największych polskich miast – Warszawy, Łodzi, Wrocławia oraz Poznania.

Z powyższych danych wynika, że problem smogu dotyka w Polsce zdecydowaną większość populacji. Zmniejszyć ten problem mogą tylko władze kraju lub poszczególnych miast, które wyeliminują lub ograniczą czynniki wpływające na powstawanie zanieczyszczeń. Jak zatem chronić się we własnym domu?

Ratunek dla alergików

Odpowiedzią jest zakup oczyszczacza powietrza, który wyłapuje szkodliwe dla naszych organizmów cząstki i pozostawia w mieszkaniu czyste powietrze. To nie jedyna zaleta tego typu urządzeń. Oczyszczacze powietrza doskonale radzą sobie z alergenami, kurzem i lotnymi związkami organicznymi, dzięki czemu pełną piersią mogą odetchnąć astmatycy, alergicy czy też osoby borykające się z innymi problemami układu oddechowego.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz zasysa powietrze, które później poddawane jest procesowi filtracji. Specjalne filtry wyłapują nawet najmniejsze cząstki i wypuszczają do obiegu powietrze pozbawione pyłów i alergenów. Niektóre urządzenia mogą pochwalić się również funkcjami nawilżania oraz jonizacji powietrza.

Oczyszczacz powietrza wyłapuje:

  • dym papierosowy,
  • smog,
  • roztocza,
  • drobnoustroje i wirusy,
  • cząsteczki kurzu,
  • alergeny (pyłki drzew, kwiatów, krzewów),
  • brzydki zapach,
  • zanieczyszczenia gazowe i mechaniczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Ilość i rodzaj filtrów

Filtr to serce urządzenia, która odpowiada za jego właściwą pracę. Warto zakupić oczyszczacz powietrza, który będzie charakteryzował się filtrem HEPA – to właśnie on wyłapuje najmniejsze cząsteczki (między innymi PM 2,5). Filtry HEPA wyróżniają się między sobą klasami – im wyższa, tym większa skuteczność. Niektóre oczyszczacze mogą pochwalić się dodatkowo filtrem wstępnym oraz filtrem węglowym.

Dodatkowe funkcje

Na rynku dostępne są oczyszczacze z funkcją nawilżania i jonizacji powietrza. Jeżeli borykamy się z problemem suchego powietrza, to warto rozważyć zakup urządzenia właśnie z możliwością nawilżania. Jonizacja powietrza dodatkowo neutralizuje alergeny, poprawia jakość snu oraz zwiększa koncentrację.

Wydajność

Oczyszczacze powietrza charakteryzują się różnorodną wydajnością. Niektóre są w stanie oczyścić powietrze z 25 m2, a inne z całego mieszkania. Warto zainwestować w sprzęt, który zajmie się powietrzem z całej naszej przestrzeni. W przeciwnym wypadku każda sypialnia powinna być wyposażona w swoje własne urządzenie.

Ile kosztują oczyszczacze powietrza?

Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wydajności, klasy energetycznej, zaawansowania, rodzaju filtra czy dodatkowych funkcji. Poniżej przedstawiamy propozycje oczyszczaczy powietrza, które warto rozważyć.

Samsung AX60R5080WD/EU

Oczyszczacz marki Samsung może pochwalić się wydajnością do 60 m2, dzięki czemu bez trudu poradzi się ze średniej wielkości mieszkaniem. Urządzenie usuwa aż 99,97% zanieczyszczeń, a to wszystko za sprawą skuteczności trzech filtrów. Model AX60R5080WD/EU to też czujnik gazowy, który wykrywa szkodliwe dla zdrowia gazy. Precyzyjny wyświetlacz informuje o wysokości stężenia pyłów, a cicha praca sprawia, że urządzenie nie przeszkadza w śnie.

Koszt oczyszczacza Samsung AX60R5080WD/EU to niecałe 1900 zł.

Xiaomi Air Purifier Max

Oczyszczacze powietrza marki Xiaomi podbijają serca użytkowników na całym świecie i zbierają bardzo dobre recenzje. Model Air Purifier Max wyróżnia się wydajnością wynoszącą aż 120 m2, a powierzchnia 21 m2 zostaje oczyszczona zaledwie w 3 minuty. Urządzenie oczyszcza powietrze za pomocą trzech filtrów, a trzy stopnie szybkości pracy wentylatora, wyświetlacz OLED i cicha praca gwarantują wyjątkową wygodę użytkowania.

Cena modelu Xiaomi Air Purifier Max wynosi 2400 zł.

Sharp KC-G60EUW

Sharp KC-G60EUW to oczyszczacz powietrza, który poradzi sobie w mieszkaniu o powierzchni do 50 m2. Urządzenie charakteryzuje się aż sześcioma czujnikami monitorującymi jakość powietrza i wykrywających kurz oraz PM 2.5, temperaturę, wilgotność, nieprzyjemne zapachy, światło oraz ruch. Dodatkowo technologia Plasmacluster generuje jony dodatnie i ujemne.

Za oczyszczacz Sharp KC-G60EUW trzeba zapłacić minimum 2800 zł.

Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Ile razy próbowałeś zacząć biegać i Twoje chęci kończyły się po tygodniu lub dwóch? Powtarzasz sobie, że nie nadajesz się do biegania? To wszystko dlatego, że najprawdopodobniej popełniłeś jeden z najpopularniejszych błędów początkujących biegaczy! Jak zacząć przygodę z bieganiem i jak rozpisać plan treningowy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadają sobie miliony ludzi na całym świecie.

Dlaczego ciągnie nas do biegania?

Jedni chcą schudnąć, kolejni zacząć więcej się ruszać, a jeszcze inni robią to, bo bieganie jest modne. Wiele słyszy się o tak zwanym „haju biegacza” i właśnie tego chcą doświadczyć osoby, które nigdy nie miały styczności z bieganiem. Czym właściwie jest ten stan nazywany również „euforią biegacza”?

Euforia biegacza to stan, w którym zwiększona jest produkcja endorfin. Okazuje się, że mają one dwadzieścia razy większe działanie przeciwbólowe niż morfina i zaliczane są do naturalnych opioidów, czyli substancji, które mają właściwości łagodzące ból. Dodatkowo endorfiny poprawiają nastrój oraz łagodzą stres.

Organizm biegacza bardzo szybko przyzwyczaja się i uzależnia od tego stanu. To właśnie dlatego mówi się, że bieganie działa jak narkotyk.

 Jak zacząć biegać?

Tak naprawdę potrzebna jest Ci odpowiednia motywacja i buty, w których nie zrobisz sobie krzywdy. Na początek to wystarczy! Nie musisz od razu kupować drogich gadżetów. Przekonaj się, że chcesz biegać i sprawia Ci się przyjemność. Po przebiegnięciu kolejnych kilkudziesięciu kilometrów możesz śmiało pomyśleć o zakupie odpowiedniego sprzętu.

 Skorzystaj z planu treningowego

Jeżeli wychodzisz biegać i dziwisz się, że po 5 minutach nie masz siły na więcej, to znaczy, że zdecydowanie źle się do tego zabierasz. Warto pomyśleć o bieganiu według planu treningowego dla początkujących. Nie musisz mieć do tego względnej kondycji. Możesz zacząć od treningu składającego się głównie z marszu.

 Od zera do 60 minut ciągłego biegu

Od zera do 60 minut ciągłego biegu - to bardzo popularny plan, z którego korzystają osoby zaczynające swoją przygodę z jakimkolwiek sportem. Zaczynasz od marszu przeplatanego z biegiem, a z tygodnia na tydzień stopniowo zwiększasz stosunek biegu do marszu. Taki plan gwarantuje czerpanie przyjemności z każdego treningu i zapobiega zniechęceniu już po kilku razach.