Coraz bardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce zmusza nas do podejmowania kroków mających na celu ochronę naszego zdrowia. Niektórzy z nas decydują się na zakup maski antysmogowej, a inni wolą pozostać w domu, kiedy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza pokazują przekroczone normy o nawet 200 czy też 400 procent. Z roku na rok coraz więcej osób inwestuje w oczyszczacze powietrza, które pozbywają się nie tylko szkodliwych substancji, ale też alergenów. Jak działa oczyszczacz powietrza i czy warto go kupić? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Polska w niechlubnej czołówce

Smog w Polsce to kwestia, z którą próbuje się walczyć, jednak do tej pory nie zauważono znaczącej poprawy. Zimą zanieczyszczone powietrze atakuje nasze drogi oddechowe ze zdwojoną siłą i wskaźniki PM 2,5 oraz PM 10 wychodzą ponad normy o kilkaset procent. Raport Światowej Organizacji Zdrowia wyraźne pokazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Do niechlubnej czołówki zaliczają się Żywiec, Pszczyna czy też Rybnik. Dalej na liście znajdziemy takie miejscowości jak Kraków, Gliwice, Katowice, Bielsko-Biała, Tychy i Zakopane. Powody do obaw mają też mieszkańcy największych polskich miast – Warszawy, Łodzi, Wrocławia oraz Poznania.

Z powyższych danych wynika, że problem smogu dotyka w Polsce zdecydowaną większość populacji. Zmniejszyć ten problem mogą tylko władze kraju lub poszczególnych miast, które wyeliminują lub ograniczą czynniki wpływające na powstawanie zanieczyszczeń. Jak zatem chronić się we własnym domu?

Ratunek dla alergików

Odpowiedzią jest zakup oczyszczacza powietrza, który wyłapuje szkodliwe dla naszych organizmów cząstki i pozostawia w mieszkaniu czyste powietrze. To nie jedyna zaleta tego typu urządzeń. Oczyszczacze powietrza doskonale radzą sobie z alergenami, kurzem i lotnymi związkami organicznymi, dzięki czemu pełną piersią mogą odetchnąć astmatycy, alergicy czy też osoby borykające się z innymi problemami układu oddechowego.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz zasysa powietrze, które później poddawane jest procesowi filtracji. Specjalne filtry wyłapują nawet najmniejsze cząstki i wypuszczają do obiegu powietrze pozbawione pyłów i alergenów. Niektóre urządzenia mogą pochwalić się również funkcjami nawilżania oraz jonizacji powietrza.

Oczyszczacz powietrza wyłapuje:

  • dym papierosowy,
  • smog,
  • roztocza,
  • drobnoustroje i wirusy,
  • cząsteczki kurzu,
  • alergeny (pyłki drzew, kwiatów, krzewów),
  • brzydki zapach,
  • zanieczyszczenia gazowe i mechaniczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Ilość i rodzaj filtrów

Filtr to serce urządzenia, która odpowiada za jego właściwą pracę. Warto zakupić oczyszczacz powietrza, który będzie charakteryzował się filtrem HEPA – to właśnie on wyłapuje najmniejsze cząsteczki (między innymi PM 2,5). Filtry HEPA wyróżniają się między sobą klasami – im wyższa, tym większa skuteczność. Niektóre oczyszczacze mogą pochwalić się dodatkowo filtrem wstępnym oraz filtrem węglowym.

Dodatkowe funkcje

Na rynku dostępne są oczyszczacze z funkcją nawilżania i jonizacji powietrza. Jeżeli borykamy się z problemem suchego powietrza, to warto rozważyć zakup urządzenia właśnie z możliwością nawilżania. Jonizacja powietrza dodatkowo neutralizuje alergeny, poprawia jakość snu oraz zwiększa koncentrację.

Wydajność

Oczyszczacze powietrza charakteryzują się różnorodną wydajnością. Niektóre są w stanie oczyścić powietrze z 25 m2, a inne z całego mieszkania. Warto zainwestować w sprzęt, który zajmie się powietrzem z całej naszej przestrzeni. W przeciwnym wypadku każda sypialnia powinna być wyposażona w swoje własne urządzenie.

Ile kosztują oczyszczacze powietrza?

Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wydajności, klasy energetycznej, zaawansowania, rodzaju filtra czy dodatkowych funkcji. Poniżej przedstawiamy propozycje oczyszczaczy powietrza, które warto rozważyć.

Samsung AX60R5080WD/EU

Oczyszczacz marki Samsung może pochwalić się wydajnością do 60 m2, dzięki czemu bez trudu poradzi się ze średniej wielkości mieszkaniem. Urządzenie usuwa aż 99,97% zanieczyszczeń, a to wszystko za sprawą skuteczności trzech filtrów. Model AX60R5080WD/EU to też czujnik gazowy, który wykrywa szkodliwe dla zdrowia gazy. Precyzyjny wyświetlacz informuje o wysokości stężenia pyłów, a cicha praca sprawia, że urządzenie nie przeszkadza w śnie.

Koszt oczyszczacza Samsung AX60R5080WD/EU to niecałe 1900 zł.

Xiaomi Air Purifier Max

Oczyszczacze powietrza marki Xiaomi podbijają serca użytkowników na całym świecie i zbierają bardzo dobre recenzje. Model Air Purifier Max wyróżnia się wydajnością wynoszącą aż 120 m2, a powierzchnia 21 m2 zostaje oczyszczona zaledwie w 3 minuty. Urządzenie oczyszcza powietrze za pomocą trzech filtrów, a trzy stopnie szybkości pracy wentylatora, wyświetlacz OLED i cicha praca gwarantują wyjątkową wygodę użytkowania.

Cena modelu Xiaomi Air Purifier Max wynosi 2400 zł.

Sharp KC-G60EUW

Sharp KC-G60EUW to oczyszczacz powietrza, który poradzi sobie w mieszkaniu o powierzchni do 50 m2. Urządzenie charakteryzuje się aż sześcioma czujnikami monitorującymi jakość powietrza i wykrywających kurz oraz PM 2.5, temperaturę, wilgotność, nieprzyjemne zapachy, światło oraz ruch. Dodatkowo technologia Plasmacluster generuje jony dodatnie i ujemne.

Za oczyszczacz Sharp KC-G60EUW trzeba zapłacić minimum 2800 zł.

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html