W dobie wszechobecnych aparatów oraz smartfonów po przyjeździe z wakacyjnych podróży musimy zmierzyć się z przechowywaniem setek zdjęć i godzin nagranych filmów. Brak czasu na przeglądanie i usunięcie niepotrzebnych fotografii sprawia, że na naszych dyskach spoczywają setki lub nawet tysiące zdjęć, które czekają, aż zdecydujemy się na wspominanie urlopu. Niestety często dyski wewnętrzne w komputerach lub pamięci wbudowane w smartfonach nie wystarczają na nasze potrzeby i szukamy sposobów na magazynowanie danych. Jakie mamy możliwości? Gdzie przechowywać zdjęcia z wakacji? Oto sześć propozycji. 

  1. Dysk wewnętrzny

Dyski wewnętrzne są najczęściej spotykanym miejscem, gdzie znajdziemy nasze urlopowe zdjęcia. Niestety dużym minusem jest ich mocno ograniczona pojemność. Większość laptopów posiada dyski SSD o pojemności 128 lub 256 GB, co sprawia, że po kilku dłuższych podróżach zabraknie nam miejsca na cenne dokumenty czy potrzebne programy. Dyski wewnętrzne kupujemy zwykle razem z laptopem lub komputerem stacjonarnym, ale możemy też zamienić je na te z większą pojemnością. Obecnie bez problemu kupimy dysk charakteryzujący się aż 4 terabajtami danych, ale musimy też za niego słono zapłacić. 

  1. Dysk zewnętrzny

Dysk zewnętrzny łączy się z większym wydatkiem, który warto ponieść, kiedy mamy sporo zdjęć i chcemy mieć do nich w miarę szybki dostęp. Dyski zewnętrzne zaczynają być coraz mniejsze i coraz lżejsze. Obecnie możemy je włożyć do plecaka czy nawet małej torebki i zabrać ze sobą w podróż lub do pracy. Dyski zewnętrzne w zależności od pojemności kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

  1. Pendrive

Pendrive to pamięć podręczna, którą możemy zabrać ze sobą wszędzie. Niewielkie wymiary sprawiają, że możemy ją przypiąć do kluczy czy też włożyć do portfela. Pamięci USB są coraz tańsze i pojawiają się w coraz większych wariantach pojemnościowych, dzięki czemu nadal wybierane są jako wygodna i niedroga forma przechowywania wszelakich plików. Pendrive można kupić już za kilkanaście złotych, a taki o pojemności kilku terabajtów nawet za kilka tysięcy złotych.

  1. Karta pamięci

Karta pamięci kojarzona jest z przenoszeniem danych z aparatów, smartfonów, rejestratorów samochodowych czy też kamer. Niektóre osoby traktują ją również jako pamięć przenośną, która może być bezpośrednią konkurencją pendrive’ów. Przez małe rozmiary karty można jednak szybko ją zgubić. Rozwiązaniem są specjalne etui, które umożliwią bezpieczne przechowywanie kart z danymi w jednym miejscu. 

  1. Dysk w chmurze

Przechowywanie plików w „chmurze” jest nowoczesnym rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne. Różne platformy udostępniają nam określone miejsce zupełnie za darmo, a jeżeli potrzebujemy więcej gigabajtów, to możemy wykupić miesięczny abonament. Przykładowo Google Drive oferuje 15 GB bez opłat, a za 100 GB pamięci zapłacimy 9 zł miesięcznie. 

  1. Serwer NAS

Serwer NAS (Network Attached Storage) jest rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują już naprawdę dużej przestrzeni na swoje pliki. Urządzenie to pełni rolę dysku sieciowego i łączy się z domowymi urządzeniami za pomocą sieci WI-FI lub porty RJ-45. Największym problemem takiego rozwiązania jest brak mobilności i swobodnego przenoszenia. Najtańszy serwer NAS bez dysku twardego to wydatek rzędu 400 zł. Droższe sprzęty kosztują nawet kilka tysięcy złotych. 

Urządzeń, które przechowają nasze zdjęcia i filmy z wakacji, jest całkiem sporo. Jeżeli chcemy mieć dane zawsze przy sobie, to doskonałym rozwiązaniem będą pendrive lub karta pamięci, które zmieszczą się do niewielkiego portfela. Szukając najprostszego rozwiązania, możemy zdecydować się na zakup pojemnego dysku wewnętrznego, który będzie przechowywał pliki na naszym komputerze. Aby zachować tysiące zdjęć i setki godzin filmów w jakości 4K, świetnym rozwiązaniem okazuje się serwer NAS, który stanie się „chmurą” w naszym własnym domu. Przechowywanie naszych plików możemy też zlecić firmie, która zaoferuje nam określoną pamięć na swoich serwerach. Z takim rozwiązaniem łączy się jednak stały wydatek w postaci miesięcznego abonamentu.

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html