“Morze Bałtyckie to nie tylko piękne plaże. Miejscowości położone nad polskim wybrzeżem dają nam szereg możliwości do ciekawego spędzania czasu. Znajdzie się coś dla dzieci, pasjonatów architektury, zwolenników podziwiania pięknych krajobrazów czy wielbicieli fauny i flory…”

     Wakacje nad morzem kojarzą się z kąpielami i wylegiwaniem się na ciepłym piasku. Co w przypadku kiedy zawiedzie nas pogoda lub po prostu mamy ochotę na aktywniejsze spędzanie urlopu? Okazuje się, że polskie miejscowości położone nad morzem mają do zaoferowania dużo więcej niż tylko plażę i wodę. Jakie są więc najlepsze miejsca do odwiedzenia nad Morzem Bałtyckim?

Ze wschodu na zachód

     Wygląda na to, że ciekawe atrakcje znajdziemy nie tylko w okolicach Zatoki Gdańskiej, ale wzdłuż całej, 440-kilometrowej granicy morskiej naszego kraju. Możemy podziwiać wydmy w Łebie, zaprzyjaźnić się z fokami na Helu czy też odwiedzić Promenadę Gwiazd w Międzyzdrojach i poczuć się jak na hollywoodzkim bulwarze. Przedstawiamy kilka propozycji na ekscytujące wakacje.

Ruchome wydmy w Łebie

     Dziewięć kilometrów na wschód od Łeby znajdziemy ogromne góry z piasku, które robią wrażenie nie tylko na dzieciach. Wydmy (są częścią Słowińskiego Parku Narodowego) nazywane są ruchomymi, ponieważ przesuwają się na zachód z prędkością około dziewięciu metrów na rok. Między morzem a jeziorem Łebsko możemy przespacerować się plażą lub lasem i podziwiać niemal pustynny krajobraz. Po wdrapywaniu się na wzniesienia będziemy mieli możliwość podziwiania zachwycającej panoramy.

Fokarium w Helu

     Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego to obowiązkowy punkt wycieczki podczas wakacji na Półwyspie Helskim. Placówka składa się z trzech basenów hodowlanych oraz kilku basenów-separatek. Odwiedzając to miejsce mamy nie tylko szansę obserwować foki w trakcie karmienia, ale też wysłuchać krótkiej prelekcji dotyczącej zwyczajów tych zwierząt. Dodatkowo w obiekcie znajduje się muzeum z wystawami zawierającymi informacje o ssakach naszego morza.

Molo w Sopocie

     Jeżeli szukamy najdłuższego molo nad Morzem Bałtyckim, to z pewnością trafimy do Sopotu. Konstrukcja ma 511,5 metra długości, więc jest to idealna odległość na poobiedni spacer. Wzdłuż molo rozmieszczone są liczne ławki, a w końcowej części znajduje się restauracja, gdzie możemy zjeść doskonały posiłek lub napić się orzeźwiającego napoju. Warto wspomnieć, że z molo mamy możliwość wyruszenia na rejsy widokowe po Zatoce Gdańskiej.

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie

     Chcąc zaczerpnąć odrobinę wiedzy historycznej warto wybrać się do Centrum Słowian i Wikingów zlokalizowanego w miejscowości Wolin. W skansenie dowiemy się o zwyczajach wikingów, którzy przebywali niegdyś na tych ziemiach oraz poznamy dzieje słowiańskiego plemienia Wolinian. Centrum położone jest na wyspie, na rzece Dziwnie. Zobaczymy tam rekonstrukcje chat rzemieślniczych i mieszkalnych z IX-XI wieku, a jeżeli chcemy poczuć się jak ludzie żyjący tam tysiąc lat temu, możemy wziąć udział w warsztatach z kowalstwa, garncarstwa, strzelania z łuku czy tkactwa.

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

     Nad polskim morzem znajdziemy również namiastkę Hollywood. W Międzyzdrojach możemy przespacerować się Aleją Gwiazd, gdzie odciski swoich dłoni zostawiły najznakomitsze osobistości sceny kulturalnej. Znajdziemy tam między innymi płyty pamiątkowe Janusza Gajosa, Krystyny Jandy, Grażyny Szapołowskiej, Cezarego Pazury, Anny Przybylskiej czy Olafa Lubaszenki. Zwyczajem turystów jest porównywanie swoich dłoni z odciśniętymi śladami gwiazd.

Plaża na Cyplu Helskim

     Na samym końcu 35-kilometrowego Półwyspu Helskiego znajdziemy szeroką plażę, przy której biegnie promenada spacerowa. Będąc na zwyczajowo przyjętym początku Polski możemy zachwycać się widokiem na Zatokę Gdańską i Trójmiasto. Wyjątkowy nastrój tworzą również przepływające blisko lądu wielkie kontenerowce, które zmierzają do portów w Gdańsku i Gdyni oraz mnóstwo miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing, którzy tłumnie zjeżdząją na półwysep w okresie letnim.

Latarnia Morska Stilo

     Zwolennicy wyśmienitej architektury powinni udać się do miejscowości Osetnik, gdzie znajdą jedną z najpiękniejszych latarni morskich w kraju. Położona w rezerwacie przyrody „Mierzeja Sarbska” jest jedną z dwóch polskich latarni wykonanych w całości z metalu. Obiekt położony jest kilometr od linii brzegowej, a zwiedzający mogą go podziwiać każdego roku w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Trójmiasto

     W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć pełnego atrakcji Trójmiasta. Oprócz odpoczynku na pięknych plażach w Gdańsku, Gdyni i Sopocie możemy zobaczyć wiele godnych podziwu miejsc. Gdańsk oferuje nam oczywiście Stare Miasto, w którym znajdziemy słynną Fontannę Neptuna czy Długie Pobrzeże (deptak wzdłuż Motławy). W stolicy województwa pomorskiego mamy możliwość wybrać się również do pięknego ogrodu zoologicznego czy pospacerować po licznych parkach. W Gdyni natrafimy na Akwarium Morskiego Instytutu Rybackiego, gdzie można zobaczyć liczne ryby, gady czy płazy, a jeżeli chcemy być jeszcze bliżej morza, udajemy się na molo, z którego będziemy podziwiać Klif Orłowski. Sopot prócz najdłuższego w Polsce molo oferuje nam bajkowy Krzywy Domek czy liczne koncerty w Operze Leśnej.      Warto pamiętać, że Morze Bałtyckie to nie tylko piękne plaże. Miejscowości położone nad polskim wybrzeżem dają nam szereg możliwości do ciekawego spędzania czasu. Znajdzie się coś dla dzieci, pasjonatów architektury, zwolenników podziwiania pięknych krajobrazów czy wielbicieli fauny i flory. Zdjęcia: Shutterstock, Daniel Ap from Pexels

Inne wpisy na blogu.