W czasach, kiedy większość wolnego czasu wypełniają nam media społecznościowe i przeskakiwanie z ekranu komputera na wyświetlacz smartfona, rzadko sięgamy po tekst umieszczony w tradycyjnych książkach. Okazuje się jednak, że czytanie książek niesie za sobą szereg korzyści dla naszego mózgu. Jak połączyć wygodę przeglądania treści w telefonie z tradycyjną książką? Odpowiedzią jest czytnik ebooków, który daje nam ogromne możliwości.

10 zalet czytania książek

 

1. Z korzyścią dla pamięci

Czytanie książek sprawia, że w naszym mózgu tworzą się nowe synapsy. Dodatkowo konieczność zapamiętywania imion bohaterów, miejsc akcji i całej historii wzmacnia te już powstałe. Masz problem z zapamiętywaniem listy zakupów? Zacznij regularnie czytać książki, a efekty przyjdą bardzo szybko.

2. Niezwykła wyobraźnia

Brak gotowego obrazu powoduje, że musimy wyobrażać sobie każdą postać, miejsce i różnorodne szczegóły. Częste czytanie książek stymuluje prawą półkulę mózgu, dzięki czemu nasza wyobraźnia ciągle się rozwija.

3. Rozprawienie się ze stresem

Podczas czytania stajemy się zdecydowanie spokojniejsi. Nasze serce zaczyna bić wolniej i przechodzimy w stan relaksacji. Po stresującym dniu warto usiąść w wygodnym fotelu i zagłębić się w ulubionej lekturze nawet na kilka minut. Już po 6 minutach czytania poziom naszego stresu zredukuje się aż o 60%.

4. Większy zasób słownictwa

Czytając książki, często natrafiamy na zupełnie nowe słownictwo. Takie sytuacje korzystnie wpływają na zasób naszego słownictwa i sprawiają, że łatwiej formułujemy nasze wypowiedzi.

5. Wiemy więcej

Czytanie nawet zwykłych harlekinów niesie za sobą wartość intelektualną. Każda książka sprawia, że możemy poszerzyć swoją wiedzę i wcale nie musimy sięgać od razu do teorii Stephena Hawkinga.

6. Spokojny sen

Poprzez wieczorne czytanie książek uwarunkujemy nasz organizm na sen. Jak to się dzieje? Codzienny rytuał sięgania po książki przed snem sprawia, że relaksujemy się i powoli przygotowujemy do odpoczynku.

7. Pisz bez błędów

Czytając, obserwujemy pisownie poszczególnych wyrazów. Zapamiętujemy je wzrokowo i łatwo powtarzamy dane słowo, przepisując je na papier. Regularne czytanie nauczy nas ortografii, interpunkcji i odpowiedniej stylistyki.

8. Analityczny umysł

Lubisz czytać kryminały i rozwiązujesz zagadki wraz z bohaterami książek? Właśnie rozwijają się u Ciebie zdolności analitycznego myślenia. Łączenie poszczególnych faktów i przewidywanie wydarzeń sprawiają, że nie będziesz miał problemu z kreatywnością, myśleniem koncepcyjnym oraz z rozwiązywaniem problemów.

9. Empatia na wagę złota

Kiedy czytamy, wczuwamy się w postać bohatera książki, dzięki czemu razem z nim przeżywamy zarówno szczęśliwe chwile, jak i życiowe rozterki. Takie sytuacje zmuszają nas do zrozumienia drugiej osoby i rozwijają w nas empatię.

10. Cenna inspiracja

Czytanie po prostu inspiruje! Sięgając na półkę z książkami mamy kontakt z nowymi sytuacjami, postaciami, miejscami, stworzeniami – to wszystko może zainspirować nas do wykreowania nowych przedmiotów, przedsięwzięć czy też do pisania własnych opowieści.

Książki tradycyjne czy ebooki?

Coraz więcej osób rezygnuje z kupowania książek papierowych na rzecz ebooków, które możesz odtworzyć na swoim czytniku. Jakie korzyści płyną z korzystania z takiej formy czytania książek?

Wygoda przede wszystkim

Czytniki ebooków są niewielkie, lekkie i pomieszczą w sobie tysiące stron ulubionych opowieści. W jednym urządzeniu możemy przechowywać naszą całą biblioteczkę i zabrać ją w każde miejsce na ziemi. Dodatkowymi udogodnieniami są możliwość wyszukiwania w tekście poszczególnych słów lub dostosowywanie rozmiarów czcionki.

Książki za darmo

Internetowe księgarnie często oferują nam ebooki zupełnie za darmo. Prócz tego niektórzy autorzy decydują się na udostępnianie swoich dzieł bez pobierania opłat, więc możemy cieszyć się z czytania bez wydawania zaoszczędzonych pieniędzy.

Dbaj o środowisko

Na całym świecie dziennie drukowane są miliony egzemplarzy książek, a za tym stoją tony papieru. Korzystając z czytnika ebooków i wybierając książki w formie elektronicznej, oszczędzasz drzewa.

Minusy czytników ebooków

Czytniki ebooków stały się na tyle popularne, że producenci z roku na rok udoskonalają swoje urządzenia. Sprzęty te charakteryzują się coraz lepszymi wyświetlaczami oraz coraz dłuższą pracą na jednym ładowaniu baterii. Warto zaznaczyć, że istnieje jednak konieczność podłączenia urządzenia do prądu raz na jakiś czas.
Dla niektórych największą wadą czytników jest brak papierowej wersji książki, która przenosi swój specyficzny zapach. Na to też znalazło się rozwiązanie! W sprzedaży pojawiły się specjalne świeczki o zapachu starej biblioteki, które można zapalić w domowym zaciszu podczas czytania książki w wersji elektronicznej.

Czytanie książek poprawia naszą pamięć, redukuje stres, uzupełnia naszą wiedzę czy też poprawia umiejętności analitycznego myślenia. Sięgając w wolnym czasie po książkę, uzupełniamy też zasób słownictwa oraz rozwijamy wyobraźnię. Warto jednak zamienić tradycyjne książki na tekst w formie elektronicznej. Czytniki ebooków mają więcej zalet, niż myślisz. Przekonaj się sam!

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html