“Prócz dobrej zabawy drony mogą się przydać przy uwiecznianiu wspaniałych chwil z wakacji, ślubu czy wyczynów sportowych. Wybierając odpowiedni model powinniśmy zwrócić uwagę na długość czasu pracy, łatwość obsługi oraz jakość nagrywanego materiału…”

   
  Z roku na rok drony stają się coraz popularniejsze. Korzystają z nich profesjonaliści, ale na zakup tych urządzeń decydują się również amatorzy, którzy szukają nowych form rozrywki. Patrzenie na świat z lotu ptaka umożliwia nam dostrzeżenie dotychczas niewidzialnego, ale ma też swoją cenę. Koszt najtańszego drona z kamerą to kilkaset złotych, a najdroższe modele sięgają aż 40 tysięcy złotych. Jaki sprzęt kupić, żeby nie zmarnować pieniędzy i być zadowolonym z jakości? Przedstawiamy pięć propozycji dronów do 2000 zł.

1. YUNEEC Breeze 4K

  1. YUNEEC Breeze 4K to najtańszy model w naszym zestawieniu. Urządzenie jest lekkie (385 gramów) i nagrywa obraz w jakości 4K Ultra High Definition. Dron pozwala na sterowanie za pomocą smartfona z systemami iOS lub Android, a wykonane zdjęcia mogą być udostępniane bezpośrednio na portale społecznościowe. Sprzęt marki YUNEEC może pochwalić się pięcioma trybami lotów – Selfie, Journey, Orbit, Return Home, Follow Me, dzięki czemu możesz wykonywać zdjęcia selfie bez specjalnego kija, nagrywać z lotu ptaka czy przygotowywać filmiki z Twoich osiągnięć sportowych. Dron Breeze 4K wyposażony został w system stabilizacji GPS oraz Optical Flow, które ułatwiają latanie wewnątrz i na zewnątrz budynków. Pojemność baterii wynosi 1150 mAh, a przewidywany czas lotu to 12 minut.

   Cena YUNEEC Breeze 4K to około 1500 zł.

  2. DJI Spark

   1. DJI to jeden z najpopularniejszych producentów dronów na świecie. Model Spark cieszy się ogromnym powodzeniem ze względu na niezwykłe możliwości za niską cenę. Urządzenie wyróżnia się inteligentnym systemem kontroli, mechanicznym gimbalem oraz kamerą, która umożliwia wykonywanie ujęć w doskonałej jakości. DJI Spark waży zaledwie 300 gramów i można nim sterować za pomocą smartfona lub specjalnego kontrolera. Dron może poruszać się z prędkością 50 km/h, a maksymalny czas lotu wynosi 16 minut. Na szczególną uwagę zasługują różnorodne tryby fotografowania oraz nagrywania. W przypadku zdjęć możemy wykonać panoramę w pionie oraz poziomie, panoramę 180 stopni czy panoramę typu mała planeta. Dron marki DJI umożliwia też nagrywanie z kinowymi efektami: lot w górę, okrążanie obiektu, oddalanie się od obiektu oraz lot spiralny wokół obiektu. Dodatkowo Spark rozpoznaje gesty, śledzi wyznaczone obiekty i automatycznie unika przeszkód.

    Koszt DJI Spark bez kontrolera wynosi 1800 zł, a z kontrolerem cena wzrasta do około 2000 zł.

   3. DJI Phantom 3

    1. Kolejną propozycją jest model Phantom 3 – również od DJI. Dron nagrywa w jakości Full HD oraz pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości 12 megapikseli. Wbudowany asystent lotu zapisuje pozycję GPS i po wydanej komendzie sam wraca w miejsce, z którego wystartował. Pojemność akumulatora w Phantom 3 wynosi 4480 mAh i pozwala to na 23 minuty stabilnego lotu. Warto wspomnieć, że masa tego modelu jest zdecydowanie wyższa od poprzednich propozycji (1216 gramów). Sprzętem możemy sterować za pomocą prostego w obsłudze kontrolera oraz smartfona lub tabletu z wyświetlanym obrazem w jakość HD. Dodatkowo w aplikacji znajdziemy pełne informacje o parametrach lotu czy stanie naładowania akumulatora, a dostępne funkcje lotu (lot po punktach, follow me, obserwuj punkt czy powrót do domu) pozwolą na nagrywanie zdumiewających ujęć.   

     Cena DJI Phantom 3 w wersji Standard oscyluje w granicach 1900 zł.

    4. YUNEEC Mantis Q

     1. Model Mantis Q jest dronem, który nie tylko nagrywa materiały w świetnej jakości, ale też posiada tryb sport i potrafi rozpędzić się aż do 72 km/h. W zestawie z urządzeniem znajduje się kontroler, którym (z pomocą smartfona) możesz wygodnie sterować dronem do 800 metrów. Litowo-polimerowy akumulator o pojemności 2800 mAh zagwarantuje 33 minuty lotu, a system Indoor Positioning System i czujniki ultradźwiękowe pozwala na bezpieczny lot w pomieszczeniach. Kamera w czasie ruchu może być pochylona o 90 stopni w dół oraz 200 stopni w górę. YUNEEC Mantis Q nagrywa w jakości do 4K, a tryby autonomicznego lotu (Point Of Interest czy Journey) pozwalają uzyskać kinowe efekty.

      YUNEEC Mantis Q można kupić już za nieco ponad 1850 zł.

     5. Xiaomi Mi Drone 4K

      1. Xiaomi Mi Drone 4K może pochwalić się przede wszystkim bardzo pojemnym akumulatorem (5100 mAh), który pozwala na prawie 30 minut lotu. Kamera w tym modelu posiada możliwość nagrywania w 360 stopniach, a trójosiowy gimbal zagwarantuje płynny obrót. Jakość 4K w 30 klatkach robi wrażenie i zapewnia doskonały obraz. Model Mi Drone 4K charakteryzuje się szerokim wyborem trybu lotu – na przykład lot w okręgu, lot do obiektu czy lot według ustalonej trasy. Xiaomi zadbało również o osoby, które nie miały wcześniej styczności z dronami. Na kontrolerze znajduje się dodatkowy przycisk, który samoczynnie wystartuje drona na wysokość czterech metrów. Urządzenie potrafi też samodzielnie lądować czy powrócić do miejsca startu, a przez pierwsze 30 minut używania aktywuje tryb początkujący, który ogranicza prędkość maksymalną do pięciu metrów na sekundę, wysokość lotu do 50 metrów oraz odległość od kontrolera do 100 metrów.

       Xiaomi Mi Drone 4K w zagranicznych sklepach internetowych można dostać już za około 2000 zł.

      Prócz dobrej zabawy drony mogą się przydać przy uwiecznianiu wspaniałych chwil z wakacji, ślubu czy wyczynów sportowych. Wybierając odpowiedni model powinniśmy zwrócić uwagę na długość czasu pracy, łatwość obsługi oraz jakość nagrywanego materiału. Urządzenia DJI, YUNEEC oraz Xiaomi to sprawdzone sprzęty, które zbierają świetne recenzje zarówno od amatorów, jak i profesjonalistów. Jeżeli chcemy przeznaczyć nasze oszczędności na drona, który charakteryzuje się świetną kamerą, lekkością, intuicyjnym kontrolerem i wieloma trybami nagrywania, musimy liczyć się z wydatkiem w okolicach dwóch tysięcy złotych.

      Zdjęcia: materiały promocyjne producentów, shutterstock

      Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

      Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

      Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

      Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

      Akcesoria i gadżety dla biegacza

      Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

      Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

      Garmin Instinct GPS

      Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

      Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

      https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

      https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

      Garmin Forerunner 45 GPS

      Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

      Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

      https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

      FITBIT Charge 3

      Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

      Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

      https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

      https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

      Honor Band 5

      Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

      Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

      https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html