Aplikacje, z których korzystamy na naszych smartfonach, ułatwiają nam wykonywanie codziennych czynności. W prosty sposób możemy zrobić listę zakupów, sprawdzić dokładną prognozę pogody, uczyć się języków czy też komunikować ze znajomymi. Rynek aplikacji mobilnych rozwija się prężnie, a w sklepach Google Play czy App Store możemy przebierać łącznie w ponad trzech milionach propozycji. Jak znaleźć najlepsze aplikacje dla siebie? Oto propozycje najciekawszych i najpopularniejszych aplikacji w 2019 roku.

 Sport i zdrowie

Moda na bycie „fit” sprzyja powstawaniu coraz większej ilość aplikacji liczących kroki, kalorie czy mierzące parametry aktywności. Pierwszą propozycją jest popularne Endomondo – aplikacja, która zdobyła serca biegaczy na całym świecie. Endomondo zapisuje statystyki z aktywności (na przykład dystans, czas, średnie tempo, ilość spalonych kalorii czy nawodnienie) i korzysta z danych GPS, za pomocą których tworzy mapę z zaznaczoną trasą, która została pokonana.

Po sukcesie Endomondo zaczęły powstawać kolejne aplikacje, które oferowały podobne funkcje. Jedną z nich jest Rustastic, który działa na tej samej zasadzie oraz ma przyjazny i prosty interfejs. Runtastic umożliwia wybór spośród 63 różnorodnych aktywności (joga, kajakarstwo, nurkowanie, jazda na sankach, paralotniarstwo, taniec czy też zumba), dzięki czemu możesz wykorzystywać go podczas uprawiania niejednej dyscypliny.

Warto wspomnieć również o Stravie, czyli jednej z najbardziej rozbudowanych aplikacji do mierzenia aktywności. Za Stravą stoi potężny serwis społecznościowy, który łączy miliony biegaczy czy cyklistów. Aplikacja z dużą dokładnością śledzi aktywność i może synchronizować dane z opaskami sportowymi. Strava oferuje statystyki z 23 różnych dyscyplin, a znajomi mogą komentować i polubić nasze osiągnięcia treningowe.

W kategorii „sport i zdrowie” należy wspomnieć o aplikacjach systemowych, które oferują nam poszczególni producenci smartfonów. W przypadku iPhone’ów jest to aplikacja Zdrowie, która zapisuje ilość zrobionych kroków, przebytych kilometrów lub pokonanych pięter. W aplikacji możemy uzupełnić również naszą kartę medyczną, której podgląd dostępny jest bez konieczności odblokowywania smartfona. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Samsung Health, która określana jest jako monitor trybu życia. W tym przypadku możemy zapisać nawet rodzaje i ilości posiłków z odpowiadającym znacznikiem kalorycznym.

W skutecznym trzymaniu diety pomoże nam aplikacja MyFitnessPal, która pozwala na prowadzenie dokładnego dziennika żywienia. MyFitnessPal umożliwia dodawanie produktów poprzez skanowanie kodu kreskowego z opakowania. W aplikacji możemy ustawić cele, śledzić postęp i otrzymywać cenne wskazówki dotyczące zdrowego odchudzania.

Pogoda

Dla tych, którzy chcą być przygotowani na każdy rodzaj warunków atmosferycznych, powstały aplikacje, które umożliwiają śledzenie prognozowanej pogody. Jedną z nich jest Windy – aplikacja pozwalająca na sprawdzenie aktualnych i prognozowanych warunków. Interfejs Windy jest prosty i oferuje podgląd radaru burz, prędkości i kierunku wiatru, opadu deszczu, temperatury, zachmurzenia, a nawet kierunku fal, temperatury morza czy stężenia w powietrzu PM2.5.

Kolejną wartą uwagi pozycją jest UM Meteo. Aplikacja ta umożliwia odczyt prognozy pogody modelu UM ze stron ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego). Prognoza z modeli charakteryzuje się wysoką dokładnością, ale jest dość skomplikowana w odczycie. W aplikacji pomocna jest legenda meteogramu, która wyjaśnia poszczególne oznaczenia.
W

przypadku monitorowania smogu, przydatna może okazać się aplikacja Airly, która zbiera dane z czujników rozmieszczonych w Polsce. Airly umożliwia sprawdzenie poziomu PM2.5, PM10, temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnienia.

Podróże

Aplikacje ułatwiają również poruszanie się po mieście. W celu dojazdu w docelowe miejsce możemy skorzystać z aplikacji Uber lub Bolt, które umożliwią zamówienie kierowcy dowożącego nas w dowolną część miasta. Opłata za przejazd widnieje w aplikacji przed potwierdzeniem zamówienia, a konto obciążane jest po wykonaniu usługi.

Jeżeli wolimy podróżować komunikacją miejską, to niezbędna może okazać się aplikacja Jakdojade, która działa obecnie w 47 miastach w Polsce. Jakdojade informuje nas o rodzaju transportu i numerze pojazdu, którym dostaniemy się z obecnej lokalizacji na daną ulicę. W aplikacji dostępny jest również rozkład jazdy.

Planując wakacyjne podróże, możemy zarezerwować hotele na całym świecie przez aplikację Booking.com. Opinie o hotelach, atrakcjach czy restauracjach znajdziemy za to w aplikacji TripAdvisor. Takie rozwiązanie pomoże nam wybrać najlepsze miejsca w obcym mieście.

Pozostałe

Na koniec warto wspomnieć o aplikacjach, które ułatwią nam codzienne czynności. Dokładną listę zakupów oraz zadań do zrobienia przygotujemy w Wunderlist. Aplikacja daje możliwość przydzielania zadań innym użytkownikom, więc świetnie sprawdzi się zarówno w pracy, jak i w domu.

Jeżeli karty rabatowe przestają mieścić się w portfelu, to najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie aplikacji Stocard, która umożliwia przechowywanie kart i przeglądanie ofert poszczególnych marek. W celu sprawdzenia składu produktów żywnościowych możemy użyć aplikacji Zdrowe Zakupy, która po zeskanowaniu kodu kreskowego wyświetli nam szkodliwe substancje, pokaże alternatywne produkty i pełny skład. Dodatkowo urządzenie skanujące zastąpi nam aplikacja Office Lens, która pozwala na robienie zdjęć dokumentów i uzyskanie jakości skanu. 

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html