Jeżeli w każdy kolejny rok wchodzisz z długą listą postanowień noworocznych, mnóstwem energii i wielką motywacją, ale już po tygodniu rezygnujesz z większości, to znaczy, że przydadzą Ci się metody i narzędzia, które ułatwią Ci wytrwanie w nich. Zwykle chcemy zaoszczędzić trochę więcej pieniędzy, schudnąć czy też zacząć uprawiać jakiś sport. Jakie są najpopularniejsze postanowienia noworoczne? Przedstawiamy siedem z nich, wśród których na pewno znajdziesz również swoje.

W następnym roku zaoszczędzę więcej pieniędzy. 

Oszczędności to dla nas dość ciężki temat. Zwykle wyznaczamy sobie jakąś kwotę, którą chcemy zgromadzić na koncie oszczędnościowym pod koniec roku, ale rzadko udaje nam się uzbierać całą sumę. Dlaczego? Najczęściej popełniamy jeden z dwóch błędów: założona kwota jest zdecydowanie za duża albo za dużo wydajemy na rzeczy, które nie są koniecznymi zakupami. Jak to zmienić?

Przede wszystkim odkładaj pieniądze na drugie konto. Może to być po prostu konto oszczędnościowe w tym samym banku, lokata czy konto w innym banku. To ostatnie rozwiązanie utrudni Ci szybkie przelewy na konto osobiste, dzięki czemu nie będziesz tak często korzystał z odłożonych oszczędności.

Warto zainstalować aplikacje, które pomogą kontrolować Twoje wydatki. Jeżeli jesteś posiadaczem samochodu, to aplikacja Fuelio umożliwi sprawdzanie kosztów paliwa, które poniosłeś w danym tygodniu, miesiącu lub roku. Na szczególną uwagę zasługuje również aplikacja Monefy, która pokaże Ci, na co wydajesz najwięcej i jak możesz ograniczyć swoje wydatki.

W następnym roku schudnę.

 Trzymanie diety i regularne ćwiczenia wymagają od nas silnej woli i samozaparcia. Niekiedy trudno nam wytrwać i całe starania idą na marne. Jeśli chcesz ułatwić sobie proces chudnięcia, to warto pomyśleć o smartwatchu lub smartbandzie, który będzie monitorował Twoją aktywność i pokaże ilość spalonych kalorii.

Przydatne mogę być też aplikacje. MyFitnessPal umożliwi proste i szybkie liczenie kalorii oraz pozwoli na ustawienie celów. Wprowadzanie produktów za pomocą kodów kreskowych jest niezwykle wygodne i zagwarantuje odpowiednie dane żywieniowe.

W kontrolowaniu swojej masy pomoże również zaawansowana waga, która mierzy nie tylko masę ciała, ale też procent tkanki tłuszczowej, procent trzewnej tkanki tłuszczowej, masę tkanki mięśniowej, zawartość minerałów w kości, zawartość białka czy też procentową zawartość wody.

https://www.aetka24.pl/pl/products/waga-fitbit-aria-2-biala-60933.html

W następnym roku zacznę naukę nowego języka.

 Jeżeli chcemy postawić na naukę języka, to najlepszym sposobem na wytrwanie w tym postanowieniu noworocznym będzie zapisanie się na odpowiednie zajęcia. Opłata z góry sprawi, że będziemy mieli motywację do uczęszczania na kurs.

Jeśli nie dysponujemy większym budżetem na naukę języka, to warto wyznaczyć sobie konkretne godziny w tygodniu, w których siadamy do nauki. Pomocne będą również specjalne aplikacje, takie jak Duolingo, Speeq czy też Fiszkoteka.

W następnym roku zacznę uprawiać sport.

 Przy postanowieniu dotyczącym uprawiania jakiegokolwiek sportu przyda się dobry smartwatch lub smartband, który zapisze wszystkie informacje dotyczące naszych treningów. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy ustalić sobie cele treningowe i przekraczać swoje granice.

Ustal sobie dni, w których biegasz, chodzisz na basen lub na siłownię. Mogą to być 2,3 lub 4 dni, które będą dla Ciebie świętością. Kup karnet i zapłać z góry za kilka miesięcy – zapewni Ci to cenną motywację.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

W następnym roku znajdę więcej czasu dla siebie.

 Więcej czasu dla siebie równa się dobrej organizacji. Jeżeli dobrze zorganizujemy sobie czas po pracy, to możemy zyskać nawet kilka godzin dziennie. Od dziś Twoim nieodłącznym kompanem powinien być kalendarz, w którym będziesz zapisywać wszystkie czynności do zrobienia. Takie rozwiązanie sprawi, że będziesz mógł z dużą dokładnością oszacować, ile czasu zostanie Ci w danym dniu na odpoczynek.

Tutaj z pomocą kolejny raz przychodzą odpowiednie aplikacje na smartfona – Productive, Todolist, Planner Pro. Dzięki nim nie zapomnisz o ważnych spotkaniach i czynnościach, które miałeś zrobić w danym dniu.

W następnym roku zacznę sie zdrowo odżywiać.

Zdrowe odżywianie może być prostsze, niż myślisz. Zrezygnuj z większości przetworzonych produktów i zacznij sam gotować. Warto zdobyć cenną wiedzę, która pozwoli Ci żywić się tak, żeby zagwarantować swojemu organizmowi wszystkie potrzebne elementy i to wodpowiedniej ilości.

Nie musisz zmieniać swojego żywienia o 180 stopni. Zacznij od odstawienia napojów gazowanych, słodyczy, dań z torebek i zupek chińskich. Pij dużo więcej wody i jedz produkty bogate w błonnik. Efekty zaskoczą Cię bardzo szybko.

Jeżeli nie masz czasu na czytanie składu widniejącego na etykiecie każdego produktu w sklepie, to warto pobrać aplikację Zdrowe Zakupy, która umożliwia zeskanowanie kodów kreskowych i pokazuje zarówno składniki szkodliwe dla organizmu, jak i te, które przyniosą nam dużo dobrego.

W następnym roku będę wstawał godzinę wcześniej.

Wcześniejsze wstawanie zwykle udaje się tylko przez kilka dni. Żeby wstawać o świcie i być wyspanym należy przespać odpowiednią ilość godzin. W ustaleniu czasu odpoczynku pomoże nam smartband z funkcją monitorowania snu, która zbierze i zestawi wszystkie informacje dotyczące ostatnich nocy.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html

Możemy również pobrać aplikacje, które posiadają funkcje inteligentnego budzika. Polega ona na włączeniu alarmu w odpowiedniej fazie snu, dzięki czemu rano czujemy się wypoczęci i wyspani.

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html