“Przeglądając specyfikacje smartfonów, tabletów, smartbandów czy innych urządzeń elektronicznych, często trafiamy na oznaczenia stopnia ochrony obudowy przed kurzem i wodą. Co oznaczają kody IP68, IP54, IPX5 lub 5 ATM? Czy telefon z oznaczeniem IP67 jest wodoodporny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.”

“Przeglądając specyfikacje smartfonów, tabletów, smartbandów czy innych urządzeń elektronicznych, często trafiamy na oznaczenia stopnia ochrony obudowy przed kurzem i wodą. Co oznaczają kody IP68, IP54, IPX5 lub 5 ATM? Czy telefon z oznaczeniem IP67 jest wodoodporny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.”

IP (z angielskiego International Protection Rating) jest oznaczeniem stopnia ochrony przed dostępem do niebezpiecznych części, kurzem i wodą, które zapewnia obudowa urządzenia elektronicznego. Aby rozszyfrować kod składający się z liter i cyfr, musimy rozłożyć oznaczenie na poszczególne czynniki.

IP67

IP67 – litery kodu (International Protection).

IP67 – pierwsza cyfra charakterystyczna; oznacza ochronę ludzi przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych wewnątrz urządzenia i ochronę przed wnikaniem obcych ciał stałych (np. pyłu, kurzu).

IP67 – druga cyfra charakterystyczna; oznacza ochronę przed dostępem wody.

UWAGA! W niektórych oznaczeniach pierwsza cyfra zastępowana jest literą X (np. IPX5), co informuje o oznaczeniu wyłączanie stopnia ochrony przed wnikaniem wody.

Ochrona przed kurzem oraz dostępem do niebezpiecznych części:

 • IP0X – bez ochrony,
 • IP1X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych wierzchem dłoni oraz przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej,
 • IP2X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych palcem oraz przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej,
 • IP3X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych narzędziem oraz przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej,
 • IP4X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem oraz przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej,
 • IP5X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem oraz przed pyłem,
 • IP6X – całkowita pyłoszczelność.

Ochrona przed wodą:

 • IPX0 – bez ochrony,
 • IPX1 – ochrona przed padającymi kroplami wody,
 • IPX2 – ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę,
 • IPX3 – ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony,
 • IPX4 – ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku,
 • IPX5 – ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony,
 • IPX6 – ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony,
 • IPX7 – ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m),
 • IPX8 – ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7),
 • IPX9 – ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem (80-100 bar i temp. +80°C).

Smartfony najczęściej posiadają oznaczenia IP54, IP67 czy też IP68. Na podstawie powyższych wyjaśnień możemy odkodować poszczególne stopnie ochrony.

IP54 – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, przed pyłem oraz przed bryzgami wody z dowolnego kierunku.

IP67 – całkowita pyłoszczelność i ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m).

IP68 – całkowita pyłoszczelność i ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem).

Czy telefon ze stopniem ochrony IP68 jest całkowicie wodoodporny? Niestety, nie do końca. Producent ustala granicę głębokości i czasu zanurzenia. Może to być przykładowo ochrona przy zanurzeniu na 30 minut poniżej 2 metrów.

 W przypadku smartwatchy możemy spotkać się z symbolami 5 ATM czy 100m. Co oznaczają?

 • 3 ATM = 3 Bar = 30m – zegarek odporny na zachlapania,
 • 5 ATM = 5 Bar = 50m – zegarek odporny na zachlapania i moczenie; pozwala na pływanie bez nurkowania,
 • 10 ATM = 10 Bar = 100m – zegarek odporny na pływanie oraz nurkowanie bez akwalungu,
 • 20 ATM = 20 Bar = 200m i więcej – zegarek odporny na nurkowanie z akwalungiem.

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.  

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu - urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html