Nowoczesne technologie w smartfonach pojawiają się w zaskakującym tempie. Urządzenia mobilne mają coraz większe możliwości, a liczne czujniki pozwalają między innymi na odblokowywanie telefonu za pomocą linii papilarnych, liczenie naszych kroków czy wygaszanie wyświetlacza podczas rozmów w celu oszczędzania energii. Czym jest żyroskop, czujnik zbliżeniowy lub barometr? Przedstawiamy zestawienie trzynastu najczęściej spotykanych czujników we współczesnych smartfonach.

Akcelerometr

Akcelerometr (nazywany również przyspieszeniomierzem) mierzy ruch urządzenia mobilnego w trzech wymiarach. Czujnik pozwala na wykrycie aktualnego położenia telefonu, dzięki czemu przy przekręceniu smartfon obraca ekran w odpowiednią stronę. Prócz tego akcelerometr wykorzystywany jest do optycznej stabilizacji obrazu podczas korzystania z aparatu, czy też umożliwia sterowanie polegające na przechylaniu urządzenia w trakcie grania w gry.

Żyroskop

Żyroskop mierzy położenie smartfona w przestrzeni, co pozwala na oglądanie zdjęć czy filmów w 360 stopniach. Przy wzroście popularności technologii VR służy również do śledzenia położenia głowy i umożliwia natychmiastowe dostosowanie wyświetlanego obrazu do jej ruchów.

Barometr

Barometr znany jest jako urządzenie do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Wbudowany w smartfony ma za zadanie określać wysokość, na której się znajdujemy. To dzięki niemu otrzymujemy dane o ilości pokonanych w danym dniu pięter. Dodatkowo barometr wspiera moduł GPS.

Czujnik Halla

Wykorzystujący efekt Halla czujnik mierzy natężenie pola magnetycznego, co w zestawie z odpowiednim etui sprawia, że smartfon jest w stanie określić moment, w którym akcesorium jest otwarte lub zamknięte. Takie rozwiązanie umożliwia automatyczne wybudzenie się urządzenia tuż po otworzeniu etui i zablokowanie po zamknięciu klapki.

Czujnik pola magnetycznego

Czujnik pola magnetycznego nazywany jest też magnetometrem lub po prostu elektronicznym kompasem. Dzięki niemu smartfon określa geograficzną północ i ustawia mapy według odpowiedniego kierunku.

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu, zwany też czujnikiem gestów, za pomocą promieni podczerwonych wykrywa ruchy rąk czy twarzy bezpośrednio przed smartfonem. W wielu modelach jest wykorzystywany do sterowania urządzeniem za pomocą odpowiednich gestów.

Czujnik zbliżeniowy

Ten sensor znajdziemy już w prawie wszystkich nowych modelach smartfonów. Czujnik zbliżeniowy wygasza wyświetlacz tuż po zbliżeniu do niego skóry, dzięki czemu podczas rozmów telefonicznych nie jesteśmy w stanie wcisnąć policzkiem lub uchem przypadkowych przycisków, które spowodowałyby na przykład zakończenie połączenia. Czujnik ten ma też niebagatelne znaczenie w oszczędzeniu baterii, ponieważ w trakcie rozmów telefon nie zużywa energii na doświetlanie ekranu.

Czujnik światła

Za pomocą czujnika światła smartfon dostosowuje odpowiednią jasność wyświetlacza do warunków, w których obecnie przebywamy. Urządzenie dostaje informacje o tym, że siedzimy w pełnym słońcu i automatycznie ustawia jasność na maksymalny poziom. W przypadku słabych warunków oświetleniowych telefon znacząco obniża jasność, co zapobiega niepotrzebnemu rażeniu w oczy, na przykład tuż przed zaśnięciem.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych należy do czujników biometrycznych. Smartfon zapisuje układ linii papilarnych, dzięki czemu umożliwia odblokowanie urządzenia tylko w przypadku pełnej zgodności. Sensor ten umożliwia też potwierdzanie płatności zbliżeniowych i najczęściej
umieszczany jest na przycisku tuż pod wyświetlaczem, w tylnej części telefonu pod aparatem, a w najnowszych modelach z wysokiej półki zintegrowany jest z wyświetlaczem.

Czujnik światła RGB

Czujnik światła RGB mierzy intensywności barwy czerwonej, zielonej, niebieskiej oraz białej. Dzięki niemu smartfon dobiera odpowiednią kolorystykę wyświetlacza oraz poziom podświetlenia. Czujnik światła RGB umożliwia zaoszczędzenie energii w urządzeniu i chroni nasze oczy.

Pulsometr

Pulsometr w smartfonach często zintegrowany jest z czytnikiem linii papilarnych. Sensor ten pozwala na zmierzenie naszego pulsu po przyłożeniu do niego końcówki palca. Smartfon odbiera dane z czujnika i zapisuje je w odpowiedniej aplikacji (np. „Zdrowie” lub „S Health”).

Czujnik temperatury

Czujnik temperatury najczęściej pozwala na odczyt informacji o temperaturze pracy urządzenia, co umożliwia monitorowanie działania i zapobiega przegrzaniu smartfona. W niektórych przypadkach sensor przekazuje dane dotyczące temperatury otoczenia.

Czujnik wilgotności

Producenci smartfonów najczęściej montują czujnik wilgotności w niedostępnym dla użytkownika miejscu. Takie rozwiązanie pozwala na wykrycie podczas prac serwisowych wcześniejszego zalania telefonu. Jeżeli czujnik ma dostęp do „świata zewnętrznego”, to działa na zasadzie higrometru i przekaże nam informacje o stopniu wilgotności powietrza.

Z roku na rok w nowoczesnych smartfonach przybywa czujników. Po najnowsze technologie sięgają już nie tylko czołowe marki, ale też te, które oferują telefony w niskich cenach. W tej chwili czujniki zastępują nam już takie urządzenia jak między innymi kompas, higrometr, barometr, pulsometr czy krokomierz. Niekwestionowanie ciekawym jest to, co przyniesie przyszłość i postęp technologiczny, który wydaje się pędzić w szalonym tempie.

 

 

Inne wpisy na blogu.