Rozwój nowoczesnych technologii nabiera coraz większego tempa, dlatego każdy kolejny rok przynosi niespodzianki w postaci innowacyjnych rozwiązań. Szczególnie szybkie zmiany możemy zauważyć u producentów smartfonów, którzy prześcigają się w wypuszczaniu na rynek urządzeń naszpikowanych technologiami, których jeszcze nie widział świat. Co czeka nas w 2020 roku? Oto kilka nowinek, których możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach.

 

iPhone 12

Na początek coś, co od lat elektryzuje wszystkich miłośników nowoczesnych technologii – prezentacja nowego smartfona od Apple. W sieci znajdziemy wiele niepotwierdzonych informacji, które mówią o rezygnacji z notcha lub jego znacznym zmniejszeniu. Kolejną nowością ma być odejście od krągłości na rzecz bardziej zaostrzonych krawędzi. Mówi się o powrocie do designu inspirowanego modelami iPhone 4 oraz iPhone 5. Podobno nie zabraknie też nowych, modnych kolorów. Co z tego jest prawdą? Tego dowiemy się na konferencji, która tradycyjnie odbędzie się we wrześniu 2020 roku.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 to gra, na którą czekają niemal wszyscy, a w szczególności Polacy. Pozycja ta jest bowiem kolejną produkcją CD Project Red. Po międzynarodowym sukcesie Wiedźmina 3 firma pokazała zwiastun gry Cyberpunk 2077 podczas targów E3 w Los Angeles w 2018 roku. Zaskakującym wydarzeniem była prezentacja w 2019 roku, na której pojawił się aktor Keanu Reeves wcielający się w rolę jednego z głównych bohaterów. Niemałe kontrowersje wywołało również przesunięcie premiery z 16 kwietnia 2020 roku na 17 września 2020 roku.

Sieć 5G

Sieć 5G to standard sieci komórkowej, który jest następcą 4G. 5G umożliwia jeszcze szybszą transmisję danych, ale budzi też sporo kontrowersji. Mimo tego, że częstotliwości pola elektromagnetycznego wykorzystywane w sieciach 5G nie mają zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia żadnego potwierdzonego wpływu na zdrowie i życie człowieka, to są kraje, które podchodzą do tej technologii dość sceptycznie. Szwajcaria na początku wstrzymywała wprowadzenie sieci 5G na swoim terytorium. W Polsce sieć będzie działać na początku w 7 miastach – Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

PlayStation 5

Japoński gigant zapowiedział wydanie pod koniec 2020 roku nowej wersji konsoli PlayStation 5. Sony zdradziło już podstawową specyfikację swojego urządzenia. Konsola będzie mogła pochwalić się procesorem AMD Ryzen 3. generacji, grafiką NVIDIA oraz dyskiem twardym SSD. Nie jest znana jeszcze dokładna data premiery, ale wiele osób stawia na II kwartał 2020 roku. Konsola będzie kosztować najprawdopodobniej nie więcej niż 2 tysiące złotych, ale znacznie wzrośnie koszt produkcji gier, a co za tym idzie – ich cena.

Samsung Galaxy Z Flip

Za Samsungiem Galaxy Fold idzie składany Samsung Galaxy Z Flip. Urządzenie ma być wyposażone w wyświetlacz z ultracienkim panelem, a składana konstrukcja będzie przypominała znane nam telefony z klapką. Model Galaxy Z Flip upodobni się tym samym do Motoroli Razr. Urządzenie po złożeniu będzie bardzo małych rozmiarów, co może być odpowiedzią na coraz większe smartfony w klasycznym wydaniu. Wyświetlacz Dynamic AMOLED o proporcjach 21:9 i przekątnej 6,7” robi wrażenie, a dwa akumulatory zapewnią długą pracę na jednym ładowaniu. Warto wspomnieć, że na krawędzi znajduje się czytnik linii papilarnych, a cena wynosi około 6600 zł.

Lenovo ThinkPad X1 Fold

Zostajemy przy składanych wyświetlaczach i napiszemy kilka słów o tym, jak marka Lenovo pozazdrościła składanym smartfonom. ThinkPad X1 Fold to laptop, który budzi ogromne zainteresowanie. Urządzenie ma trafić do sprzedaży w połowie 2020 roku i kosztować 2499 dolarów. Produkt od Lenovo to przede wszystkim wyświetlacz OLED o przekątnej 13,3”. Pod nim znajdziemy procesor Intel HD Graphics Gen11 oraz 8 GB pamięci RAM. Akumulator ma wystarczyć na 11 godzin pracy, a porty USB 3.2, USB 3.1 oraz USB typu C ułatwią prace z akcesoriami.

Co w 2020 roku?

Rok 2020 będzie kolejnym, w którym poznamy nowe możliwości. Laptop i kolejne smartfony ze składanymi wyświetlaczami nie pozwolą nam na długo zapomnieć o tej technologii, a PlayStation 5 umożliwi nam zatopienie się w rozrywce na jeszcze wyższym poziomie. Na szczególną uwagę zasługuje premiera nowego iPhone’a oraz gry Cyberpunk 2077. Do obiegu wchodzi również sieć 5G, która budzi na całym świecie sporo kontrowersji.

 

Co przyniesie kolejny rok? Jedno jest pewne: nowoczesne technologie rozwijają się w szalonym tempie, a wyścig pośród producentów sprzętów elektronicznych trwa, więc możemy spodziewać się czegoś, co na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy i zachwyci. Czy będzie to kolejny rok składanych wyświetlaczy, wysuwanych aparatów czy też popularyzacja wirtualnej rzeczywistości? To, co zaprezentują nam najwięksi producenci na targach pod koniec 2020 roku z pewnością będzie brylowało w roku następnym.