“Potrzebujemy ciągłych bodźców, nie lubimy nudy, bezczynności. Smartfon zapewnia nam strumień nieskończonych informacji, do którego przyzwyczailiśmy się do tego stopnia, że obecnie ciężko jest nam bez niego funkcjonować…”

Są z nami cały dzień. Budzą nas, sprawdzamy na nich najnowsze informacje, korzystamy z nich na przystankach, w autobusach, słuchamy na nich muzyki, gramy. Pomagają nam utrzymywać kontakt z rodziną, znajomymi. Często ułatwiają nam pracę, dzięki nim możemy się odstresować. Wyobrażasz sobie swoje życie bez smartfonu?
Według badań doktor Anette Siemens, uczącej na Uniwersytecie Wrocławskim, aż 14% młodych użytkowników przyznaje się do uzależnienia od smartfonów, a na telefon zerkamy średnio co 10 minut. Potrzebujemy ciągłych bodźców, nie lubimy nudy, bezczynności. Smartfon zapewnia nam strumień nieskończonych informacji, do którego przyzwyczailiśmy się do tego stopnia, że obecnie ciężko jest nam bez niego funkcjonować. Wpłynęło to na nasze umysły. Szybciej się nudzimy, nie potrafimy się skupić na jednym działaniu przez dłuższy czas, ciągle potrzebujemy nowych wrażeń. Jedni określają to uzależnieniem, inni po prostu zmianami w naszym funkcjonowaniu, których następstwo nie jest niczym niepokojącym.
Smartfony mają również wpływ na nasze relacje z innym. Najnowsze badania przeprowadzone przez Centrum Badań Opinii Społecznej pokazują, że aż 92 % Polaków korzysta z telefonów. Jako najważniejsze powody, dla używania smartfonów ankietowani podawali kontaktowanie się z bliskimi, przeglądanie stron internetowych, prowadzenie kont w mediach społecznościowych. Dzwonimy, piszemy, nagrywamy filmiki, udostępniamy naszą aktywność, chwalimy się tym, co jemy i co robimy. Zmianie nie uległy nasze uczucia, emocje, ale sposób ich przekazywania innym. Często kontaktujemy się z bliskimi za pomocą smartfona, co nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z tradycyjnych spotkań, nie wiemy co to miłość czy empatia.
Pewnie moglibyśmy żyć bez smartfonów, tak jak nasi dziadkowie, jednak zmieniający się świat, dzięki technologii nauczył nas szybszego i łatwiejszego dostępu do interesujących rzeczy. Obecną sytuację określa się mianem hybrydyzacji, to oznacza, że świat rzeczywisty i wirtualny wzajemnie się przenikają. Nie są to już dwa oddzielne miejsca, ale uzupełniające się pola. To od naszego zachowania i postrzegania zależy poczucie uzależnienia od tych urządzeń. A jak jest z Tobą? Przetrwasz 24 godziny bez swojego smartfona?
Zdjęcia: Fotolia