Smartwatche i smartbandy to gadżety elektroniczne, które pojawiają się na nadgarstkach Polaków coraz częściej. Cenimy je za szereg funkcjonalności, które przydają się w codziennym życiu. Z roku na rok możliwości zegarków elektronicznych są coraz większe. Urządzenia mogą wykrywać zaburzenia pracy serca czy też pomagać w redukcji stresu. Niektóre smartwatche są w stanie zastąpić nam telefon lub portfel. Do czego potrzebny jest smartwatch? Oto przegląd popularnych funkcji.

Liczenie kroków

Liczenie kroków zagwarantuje nam każdy smartwatch czy też smartband. Wyznaczenie sobie celu ilości kroków, które zrobimy w ciągu dnia, to pierwszy krok do aktywnego trybu życia. Osoby dorosłe dziennie powinny wykonywać 8-10 tysięcy kroków. Taka ilość zagwarantuje nam odpowiednią dawkę ruchu oraz sprawi, że zadbamy o nasze zdrowie i sylwetkę.

Przykładowy smartwatch z funkcją liczenia kroków

Monitorowanie snu

Dobry, długi i spokojny sen wpływa na funkcjonowanie organizmu przez cały dzień. Badania pokazują, że dorosły człowiek powinien przesypiać 7-8 godzin. Tak długi sen zagwarantuje nam odpowiednie funkcjonowanie mózgu czy też regulację procesów trawienia. Jeśli mamy problem z wysypianiem się, to warto zainwestować w zegarek elektroniczny, który będzie monitorował nasz organizm podczas snu. Statystyki przedstawione na czytelnym wykresie pokażą nam, ile czasu spędziliśmy w poszczególnej fazie snu, ile razy się obudziliśmy czy też to, jaki puls mamy podczas snu. Takie informacje pomogą nam wprowadzić pewne zmiany i sprawić, że wreszcie zaczniemy się wysypiać.

Przykładowy smartwatch z funkcją monitorowania snu

Spalone kalorie

Każdy, kto na poważnie wziął się za odchudzanie, ma świadomość, że jedyną drogą do zrzucenia kilogramów jest osiągnięcie deficytu kalorycznego. Najczęściej prowadzi to do dość dokładnego kontrolowania kalorii, które wprowadzamy do organizmu przy pomocy jedzenia. W tym przypadku przyda się wiedza dotycząca ilości spalonych kalorii w ciągu całego dnia. Smartwatche zapisują ilość kalorii, które spaliliśmy podczas biegania, pływania, jazdy na rowerze czy też zwykłego spacerowania. Z takimi danymi będziemy w stanie dokładnie wyliczyć ilość kalorii, które możemy zjeść do końca dnia i zachować przy tym deficyt kaloryczny, który korzystnie wpłynie na naszą sylwetkę oraz nie zaszkodzi zdrowiu.

Przykładowy smartwatch z funkcją mierzenia spalonych kalorii

Powiadomienia z telefonu

Czekasz na ważny telefon, ale zapomniałaś, że wyciszyłaś dzwonek? Od teraz to nie problem! Smartwatch poinformuje Cię o połączeniu przychodzącym za pomocą dyskretnej wibracji. Na zegarku pojawią się także powiadomienia o przychodzących wiadomościach tekstowych, alarmy czy też alerty z serwisów społecznościowych. Od teraz nic Cię nie ominie.

Przykładowy smartwatch z funkcją powiadomień z telefonu

Wykrywanie zaburzeń pracy serca

Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są w stanie poinformować nas o tym, że serce przestało bić równomiernie. Funkcja EKG w dość dokładny sposób monitoruje prace tego narządu, dzięki czemu możemy dużo wcześniej wykryć arytmię czy nawet zawał serca.

Monitorowanie poziomu stresu i ćwiczenia oddechowe

Współczesne badania wyraźnie pokazują to, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma przewlekły stres. W niektórych smartwatchach znajdziemy funkcję monitorowania poziomu stresu, a kiedy osiągniemy jego wysoki poziom, to zegarek zaoferuje nam wykonanie krótkiego ćwiczenia oddechowego. Trzydziestosekundowa sesja pomoże nam obniżyć napięcie i się zrelaksować.

Płatności zbliżeniowe

Idziesz biegać i musisz zabrać ze sobą portfel oraz telefon? Z nowoczesnym smartwatchem na nadgarstku możesz o tym zapomnieć! Coraz więcej modeli oferuje funkcję płatności zbliżeniowych lub charakteryzuje się możliwością wykonywania połączeń. Jeśli po treningu chcesz wejść do sklepu po wodę, to nie musisz wyszukiwać drobnych. Zapłać wygodnie smartwatchem i nie noś ze sobą wypełnionych po brzegi nerek czy plecaków.

Czy warto zainwestować w smartwatch lub smartband?

Zegarki elektroniczne pomogą nam w osiąganiu celów sportowych czy też w przypadku, kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z regularną aktywnością. Dbanie o swoje zdrowie jest niezwykle ważne i pomoże w uniknięciu różnorodnych chorób. Obserwuj swój organizm na każdym kroku i postaraj się zmienić nawyki. Efekty zobaczysz już po kilku tygodniach.