Konieczność pracy zdalnej jest dla niektórych koszmarem, który właśnie się ziścił. Inni chwalą sobie przebywanie w domu i wykonywanie swoich obowiązków prosto z własnych czterech ścian. Jak wyrobić w sobie dobre nawyki, które ułatwią pracę zdalną? W jaki sposób zorganizować domowe biuro? Jakie akcesoria przydadzą się przy pracy podczas kwarantanny? Przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże oswoić się z pracą w systemie home office.

Komfortowe biuro w domowym zaciszu

 Zorganizowanie domowego biura zależy przede wszystkim od przestrzeni, którą dysponujemy oraz od tego, czego potrzebujemy do codziennej pracy. Jeżeli możesz przeznaczyć jeden pokój na własny gabinet, to jest to wspaniała wiadomość. Gorzej w sytuacji, gdy musisz zmagać się z umieszczeniem kącika do pracy w salonie lub w sypialni.

 Poniżej znajdziesz 5 sposobów na właściwe zorganizowanie domowego biura.

  1. Biurko ustaw przodem lub bokiem do wejścia do pokoju.
  2. Zadbaj o wygodny fotel z podparciem części lędźwiowej.
  3. Monitor ustaw tak, aby znajdował się od 50 do 75 centymetrów od Twoich oczu.
  4. Jeżeli pracujesz po zmroku, zadbaj o odpowiednie oświetlenie biurka.
  5. Dobierz właściwy rozmiar biurka. Powinno bez problemów pomieścić wszystkie Twoje akcesoria i umożliwić odpowiednie ustawienie monitora.

Regularne przerwy na wagę złota

Praca w domu wystawia na wielką próbę naszą wytrwałość i motywację. Jeżeli nie mamy w pomieszczeniu szefa, który raz na jakiś czas zerka nam na monitor, to najchętniej położylibyśmy się na sofie i włączyli ulubiony serial. W tym przypadku niezwykle ważne jest wyznaczenie sobie czasu pracy oraz regularnych przerw. Podczas pracy zdalnej lepiej zrobić sobie kilka mniejszych przerw (np. co godzinę) niż jedną półgodzinną.

 Komfort pracy w systemie home office polega na tym, że podczas przerwy możemy zająć się czynnościami, na które nie moglibyśmy pozwolić sobie w biurze. Zamiast w wolnej chwili przeglądać portale społecznościowe i pośpiesznie jeść jogurt, możemy oderwać się od stanowiska pracy i zadbać o nasze zdrowie poprzez rozprostowanie kości. Połącz przyjemne z pożytecznym i wykorzystaj przerwę na powieszenie prania albo przygotowanie pysznych kanapek. Przerwę możesz poświecić też na pomalowanie paznokci czy wypicie kawy na balkonie lub tarasie.

 Wyznacz zasady i granice

 Przy pracy zdalnej najważniejsza jest samokontrola oraz… kontrola domowników. Jeżeli w czasie pracy nie przebywasz w domu sam, to warto określić pewne zasady i wyznaczyć granice, których nie będą przekraczać współlokatorzy, dzieci czy też rodzice. Nie pozwól sobie na częste przeszkadzanie w pracy, bo wybicie z zajęcia może sprawić, że powrót do niego będzie niezwykle trudny. Poświęć przerwę na rozmowę z domownikami i przegadanie wszystkich pilnych spraw.

 Zadbaj o sprzęt ułatwiający pracę

 Warunki domowe zazwyczaj znacznie odbiegają od tych, które oferuje nam w biurze pracodawca. Okazuje się, że drobne akcesoria mogą znacznie podnieść nam komfort pracy.

 Jeżeli wyposażyliśmy się już w wygodne biurko oraz fotel, to warto pomyśleć o zadbaniu o niezawodne łącze. W tym przypadku pomocny może być router Huawei, który wyróżnia się obsługą pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz – w zależności od lokalizacji urządzenia łączy je z najszybszą dostępną częstotliwością. Dodatkowo cztery anteny zagwarantują Ci mocny sygnał, a algorytmy LDPC zwiększą jego stabilność.

 Twoja praca polega na częstych rozmowach telefonicznych, a trzymanie smartfona przy uchu staje się męczące? Dobre i wygodne słuchawki nauszne z mikrofonem będą w tym przypadku nieocenione. Postaw na takie, które dadzą Ci komfort na długie godziny oraz które świetnie dopasują się do kształtu Twojej głowy.

 Jeśli męczy Cię ciągłe siedzenie przy monitorze lub z laptopem na kolanach, to warto pomyśleć o rozwiązaniu, które zagwarantuje Ci pełną mobilność. Do wykonywania niektórych zajęć w pracy może przydać się funkcjonalny tablet, który umożliwi Ci przemieszczanie się po mieszkaniu bez odrywania się od ważnego dokumentu, który musisz przeczytać w trybie ASAP.