Nowoczesne technologie prezentowane są w galopującym tempie. Producenci smartfonów prześcigają się w nowościach, które trafiają do ich urządzeń, a my możemy korzystać z coraz bardziej zaawansowanych technologicznie telefonów. Co nowego pojawiło się w 2020 roku i co czeka nas w następnych latach? Oto zestawienie siedmiu technologii, które cieszą się największą popularnością.

Częstotliwość odświeżania 120 Hz

Wyświetlacze z częstotliwością odświeżania 120 Hz gwarantują niezwykła płynność i zmniejszają zmęczenie wzroku. Do tej pory tylko ASUS ROG Phone II mógł poszczycić się tą technologią, która sprawia, że smartfon robi wyjątkowe pierwsze wrażenie.

W 2020 roku pula urządzeń wyposażonych w wyświetlacze z częstotliwością odświeżania wynoszącą 120 Hz zdecydowanie się powiększy. Do elitarnego grona dołączą smartfony od Samsunga czy też Apple.

Rozbudowana optyka

Ten trend jest widoczny już od wielu lat i wydaje się, że to właśnie na aspekcie dotyczącym rozbudowy optyki skupiają się producenci smartfonów. Ilość obiektywów w urządzeniach zwiększa się z roku na rok, a możliwości są ogromne. Do dyspozycji mamy aparaty ultraszerokokątne, te z 10-krotnym zoomem czy też takie, które doskonale radzą sobie w trybie supermakro.

Smartfony powoli zastępują nam klasyczne aparaty cyfrowe i coraz częściej na wakacje zabieramy ze sobą tylko telefon. Wydaje się, że możliwości aparatów w smartfonach są już tak ogromne, że trudno będzie przebić obecny poziom. Możemy być jednak pewni, że producenci zaskoczą nas w najbliższych latach jeszcze nie raz.

 

Filmy w 8K

Możliwość nagrywania smartfonem filmów w 8K stało się na rynku kartą przetargową. Niektóre marki opierają na tej funkcjonalności znaczną część komunikacji marketingowej i starają się podkreślić, że jest to przełomowa i niezwykle potrzebna opcja. Przełomowa? Owszem. Potrzebna. Nie do końca.

Filmy nagrywane w 8K robią ogromne wrażenie, ale możliwość obejrzenia ich jest bardzo ograniczona. Kto z nas posiada monitor lub telewizor, który obsługuje taką rozdzielczość? Sprzęty te są drogie, a w większości domów pojawiają się dopiero telewizory 4K. Wygląda na to, że technologia powoli zaczyna wyprzedzać nasze możliwości, a przy produkcji smartfonów liczą się coraz większe liczby w specyfikacji.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja nie jest nowością, ale rozwija się w ekspresowym tempie. Funkcjonalność ta pomaga nam zrobić idealne zdjęcia czy też oszczędzać baterię. Obecnie telefony wyposażone w AI uczą się naszych nawyków i dokładnie monitorują sposób korzystania ze smartfona. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie wyprzedza nasze myśli oraz działania i samo informuje nas o godzinach odlotu naszego samolotu czy też wyświetla na ekranie głównym aplikacje, z których korzystamy o danej porze dnia.

Składany wyświetlacz

Do tej pory smartfony ze składanym wyświetlaczem były traktowane z przymrużeniem oka, ale okazuje się, że coraz więcej osób dopytuje o możliwości takich urządzeń oraz ich ceny. Najpopularniejszych smartfonem ze składanym wyświetlaczem jest obecnie Samsung Galaxy Fold, który doczekał się swojego udoskonalonego następcy w postaci Samsunga Galaxy Fold 2. Bardziej kompaktowym urządzeniem ze składanym wyświetlaczem jest Samsung Galaxy Z Flip, który wyglądem przypomina klasyczne telefony z klapką.

W 2019 roku do gry wszedł również producent smartfonów Xiaomi, który zaprezentował model Mi Mix Alpha. Urządzenie zachwyciło niemal wszystkich fanów nowoczesnych technologii, a to wszystko z powodu wyświetlacza zawijanego nawet na ramkach smartfona. Niestety okazało się, że Mi Mix Alpha nie pojawi się w sprzedaży. Czy smartfony ze składanym wyświetlaczem są przyszłością rynku GSM? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale pewne jest to, że z roku na rok wywołują coraz większe zaciekawienie.

Sieć 5G

O sieci 5G zrobiło się głośno przede wszystkim za sprawą przeciwników tej technologii. Po wielu zawirowaniach w 2020 roku zaczęły pojawiać się smartfony, które będą obsługiwały 5G. Na razie są to zwykle tylko flagowe modele. Niektórzy producenci dają nam wybór i umożliwiają zakup smartfona z modułem 5G za drobną opłatą.

Sieć 5G to na pewno przyszłość przesyłania danych i za kilka lat niemal każdy smartfon będzie obsługiwał ją bez żadnych problemów.

Jeszcze szybsze ładowanie

O szybkim ładowaniu słyszymy od wielu lat, ale okazuje się, że z roku na rok zmienia się jego prędkość. Kilka lat temu mówiliśmy o szybkim ładowaniu w przypadku smartfonów, które osiągały 100-procentowe naładowanie po mniej więcej dwóch godzinach. Obecnie szybkim ładowaniem możemy nazywać to, którym wyróżnia się smartfon OPPO Reno Ace – baterię naładujemy do pełna w zaledwie pół godziny.