Niemal wszyscy uwielbiamy letnie dni, w których możemy wypoczywać na świeżym powietrzu, a późniejsze zachody słońca pozwalają na siedzenie przy ognisku do nocy. Razem z latem przychodzą jednak upały, które doskwierają nam nie tylko na ulicy, ale też w domach. W jaki sposób schłodzić mieszkanie w upalne dni? Przedstawiamy sposoby, z których korzystały nasze babcie oraz takie, które w 2020 roku dają nam nowoczesne technologie.

Domowe sposoby na upał

Upały towarzyszyły również naszym babciom i prababciom, a w domach naszych przodków nie było klimatyzacji. Poradzenie sobie z gorącym powietrzem było sporym wyzwaniem, więc próbowano schładzać domy na różne sposoby.

Wietrzenie

Wietrzenie domu powoduje wymianę powietrza, dzięki czemu temperatura w mieszkaniu spada. Warunkiem koniecznym jest otwieranie okien tylko wtedy, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż ta na zewnątrz.

Wietrzenie najlepiej przeprowadzić rano oraz wieczorem. Unikajmy otwierania okien od strony południowej, bo powietrze znajdujące się nad nagrzanym parapetem może charakteryzować się dużo wyższą temperaturą niż temperatura powietrza.

Koszt: 0 zł

Białe zasłony

Jeśli promienie słoneczne przedostają się do naszego mieszkania przez okna, to warto zakupić białe zasłony, które częściowo ograniczą nagrzewanie się pomieszczenia. Ciemne zasłony nagrzewają się i oddają jeszcze więcej ciepła.

Koszt: od 60 zł

Unikaj gotowania i pieczenia

Długotrwałe gotowanie potraw lub pieczenie ciasta potrafią sprawić, że temperatura w naszym mieszkaniu skoczy aż o kilka stopni. Jeśli termometr w mieszkaniu wskazuje 28 stopni Celsjusza, to po przygotowaniu obiadu temperatura skoczy powyżej 30 stopni Celsjusza!

Jeżeli doskwiera Ci upał, postaw na zimne danie, które możesz przygotować bez konieczności gotowania.

Koszt: od 0 zł

Wyłącz sprzęty

Kuchenka mikrofalowa, suszarka do włosów, telewizor czy komputer – wszystkie te sprzęty podczas pracy oddają ciepło, które nie pomaga schłodzić mieszkania w upalne dni. Postaraj się ograniczyć używanie sprzętów elektronicznych, które mogą podnosić temperaturę otoczenia.

Koszt: od 0 zł

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne

Przed upałem doskonale chronią szczelne rolety antywłamaniowe, które idealnie zaciemniają pomieszczenie. Mieszanie nie nagrzewa się, a chłodniejsze powietrze z nocy dłużej może utrzymać się w domu.

Warto pomyśleć również o roletach wewnętrznych. Nawet najmniejsza osłona mieszkania przed wpadającym słońcem sprawi, że dom będzie nagrzewał się znacznie wolniej.

Koszt: od 50 zł

Urządzenia, które pomogą w schłodzeniu wnętrza

Domowe sposoby nie mogą równać się z urządzeniami, które mogą schłodzić mieszkanie nawet w kilkanaście sekund. Prawie każdy z nas posiada lub posiadał w domu tradycyjny wiatrak, który pozwala walczyć z upałem każdego dnia. O wiele lepiej radzą sobie jednak specjalne klimatyzatory. Jakie urządzenia pomogą nam schłodzić powietrze w domu?

Wiatraki

Najtańszym i najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w walce z upałem jest wiatrak. Stołowy, podłogowy, zasilany gniazdem USB, z funkcją oscylacji – w sklepach znajdziemy różnorodne wiatraki, które możemy dopasować do naszego miejsca pracy lub stylu życia.

Wiatrak wywołuje ruch powietrza, które dociera do naszego ciała i powoduje, że jest nam znacznie chłodniej. Podczas pracy przy komputerze możemy ustawić wiatrak na biurku lub skorzystać z wiatraka podłogowego. Funkcja oscylacji umożliwia automatyczne obracanie się urządzenia, które zwiększa zasięg nawiewu.

Koszt: od 30 zł

 

Nawilżacze powietrza

Nawilżacz powietrza wypełniony zimną wodą może przyczynić się do rozprowadzenia po pomieszczeniu chłodnej pary, która obniży temperaturę w mieszkaniu. W ten sam sposób zadziałają oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżacza ewaporacyjnego.

Koszt od 50 zł

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator nie musi składać się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz wiązać się z kłopotliwym montażem. Klimatyzatory przenośne to urządzenia, które możesz postawić w dowolnym miejscu Twojego domu. Urządzenia te są wydajniejsze niż wiatraki i potrafią w krótkim czasie schłodzić pomieszczenie do wybranej przez Ciebie temperatury.

Koszt: od 300 zł

Klimatyzator stały

Montaż klimatyzacji wiąże się ze sporym kosztem oraz koniecznością ingerowania w ściany. Bez dwóch zdań jest to jednak najskuteczniejszy sposób na schłodzenie domu w upalne dni. Wydajny klimatyzator będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę oraz poradzi sobie z wyraźnym schłodzeniem pomieszczenia już w kilkanaście sekund.

Koszt: od 2000 zł