Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Ile razy próbowałeś zacząć biegać i Twoje chęci kończyły się po tygodniu lub dwóch? Powtarzasz sobie, że nie nadajesz się do biegania? To wszystko dlatego, że najprawdopodobniej popełniłeś jeden z najpopularniejszych błędów początkujących biegaczy! Jak zacząć przygodę z bieganiem i jak rozpisać plan treningowy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadają sobie miliony ludzi na całym świecie.

Dlaczego ciągnie nas do biegania?

Jedni chcą schudnąć, kolejni zacząć więcej się ruszać, a jeszcze inni robią to, bo bieganie jest modne. Wiele słyszy się o tak zwanym „haju biegacza” i właśnie tego chcą doświadczyć osoby, które nigdy nie miały styczności z bieganiem. Czym właściwie jest ten stan nazywany również „euforią biegacza”?

Euforia biegacza to stan, w którym zwiększona jest produkcja endorfin. Okazuje się, że mają one dwadzieścia razy większe działanie przeciwbólowe niż morfina i zaliczane są do naturalnych opioidów, czyli substancji, które mają właściwości łagodzące ból. Dodatkowo endorfiny poprawiają nastrój oraz łagodzą stres.

Organizm biegacza bardzo szybko przyzwyczaja się i uzależnia od tego stanu. To właśnie dlatego mówi się, że bieganie działa jak narkotyk.

 Jak zacząć biegać?

Tak naprawdę potrzebna jest Ci odpowiednia motywacja i buty, w których nie zrobisz sobie krzywdy. Na początek to wystarczy! Nie musisz od razu kupować drogich gadżetów. Przekonaj się, że chcesz biegać i sprawia Ci się przyjemność. Po przebiegnięciu kolejnych kilkudziesięciu kilometrów możesz śmiało pomyśleć o zakupie odpowiedniego sprzętu.

 Skorzystaj z planu treningowego

Jeżeli wychodzisz biegać i dziwisz się, że po 5 minutach nie masz siły na więcej, to znaczy, że zdecydowanie źle się do tego zabierasz. Warto pomyśleć o bieganiu według planu treningowego dla początkujących. Nie musisz mieć do tego względnej kondycji. Możesz zacząć od treningu składającego się głównie z marszu.

 Od zera do 60 minut ciągłego biegu

Od zera do 60 minut ciągłego biegu – to bardzo popularny plan, z którego korzystają osoby zaczynające swoją przygodę z jakimkolwiek sportem. Zaczynasz od marszu przeplatanego z biegiem, a z tygodnia na tydzień stopniowo zwiększasz stosunek biegu do marszu. Taki plan gwarantuje czerpanie przyjemności z każdego treningu i zapobiega zniechęceniu już po kilku razach.

Żródło grafiki: www.treningbiegacza.pl

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy

Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy zaliczają się przede wszystkim zbyt intensywne treningi. Wiele osób wychodzi z domu na pierwszy bieg i myśli, że uda im przebiec się 30 minut bez zatrzymywania. Rzeczywistość okazuje się odmienna, a niechęć do bieganie rośnie z minuty na minutę. Warto zacząć od bardzo spokojnych i krótkich treningów i zwiększać intensywność w miarę możliwości.

Kolejnym błędem jest brak celu. Dobra motywacja pozwala wyjść i pobiegać w deszczowy dzień czy nawet wtedy, kiedy jesteśmy mocno zmęczeni po pracy. Bez konkretnego celu nie uda nam się wytrwać w postanowieniu mówiącym o regularnym bieganiu.

Jeszcze innym błędem są codzienne treningi. Organizm początkującego biegacza musi mieć czas na regenerację. W przeciwnym razie możemy zrobić sobie dużą krzywdę. Na początek wystarczą dwa lub trzy treningi tygodniowo.

Akcesoria i gadżety dla biegacza

Drogie buty nie sprawią, że zaczniesz biegać jak profesjonalista, ale mogą uchronić przed kontuzją. To samo tyczy się odpowiedniego stroju, który zapobiegnie wyziębieniu w chłodne i deszczowe dni. Dodatkowo warto wyposażyć się w urządzenia, które będą monitorowały nasz organizm i pomogą osiągać kolejne cele.

Świetnym rozwiązaniem jest zakup zegarka elektronicznego, który mierzy puls, spalone kalorie, dystans, prędkość czy nawet pułap tlenowy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji z różnych półek cenowych.

Garmin Instinct GPS

Zegarek od Garmin to ulepszona technologia optycznego pomiaru tętna, która mierzy intensywność ćwiczeń fitness. Model Instinct wykorzystuje wskaźnik zmienności tętna, żeby oszacować poziom stresu, a wbudowane profile sportowe dla biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze górskim czy też pływania pozwolą zapisać Twoją aktywność. Urządzenie może pochwalić się standardem wojskowym 810, co sprawia, że nie wpływają na niego wstrząsy oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo zegarek jest wodoodporny (do 100 metrów), a wytrzymała obudowa polimerowa zagwarantuje jeszcze większą trwałość.

Garmin Instinct GPS kosztuje 1169 zł.

Szczegóły i sklep: https://www.aetka24.pl/pl/products/garmin-instinct-blekitny-61588.html

Prezentacja: https://www.youtube.com/watch?v=PN7_wzwp9fQ&feature=emb_logo

Garmin Forerunner 45 GPS

Garmin Forerunner 45 to zegarek biegowy z modułem GPS, który będzie towarzyszem Twojej aktywności. Smartwatch oferuje bezpłatne plany treningowe Garmin Coach, a czas działania baterii na jednym ładowaniu to aż 7 dni. Zegarek Garmin posiada odporność na wodę do 50 metrów, więc możesz śmiało wybrać się z nim na basen i nie musisz już przejmować się, gdy złapie Cię ulewa. Dodatkowo Forerunner 45 będzie strażnikiem Twojego snu, a powiadomienia z telefonu sprawią, że nie zapomnisz o spotkaniu i odbierzesz ważne połączenia przychodzące.

Koszt zegarka Garmin Forerunner 45 GPS to 800 zł.

Prezentacja: https://www.youtube.com/watch?v=xj39MyNsEL8&feature=emb_logo

FITBIT Charge 3

Charge 3 to najbardziej zaawansowana opaska monitorująca marki Fitbit. Urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jest wodoodporna i dokładnie śledzi Twoją codzienną aktywność. Zobacz, kto do Ciebie dzwoni, sprawdź pogodę, która podpowie, czy zabrać z domu parasol i kontroluj swój organizm. Fitbit Charge 3 posiada moduł NFC, dzięki czemu możesz dokonywać nią płatności zbliżeniowych. Wychodzisz biegać i nie chcesz zabierać portfela? Teraz nie musisz ćwiczyć z kartą płatniczą czy monetami. Dodatkowo opaska marki Fitbit daje Ci wszystkie podstawowe informacje dotyczące Twojego organizmu – urządzenie mierzy puls, spalone kalorie, kroki, nawet rozpoznaje aktywności.

Za FITBIT Charge 3 w wersji NFC zapłacisz niecałe 600 zł.

Szczegóły i sklep: https://www.aetka24.pl/pl/products/fitbit-charge-3-edycja-specjalna-bialo-czarna-58890.html

Prezentacja: https://www.youtube.com/watch?v=omJhc4iv4z4&feature=emb_logo

Honor Band 5

Honor Band 5 to godny następca modelu 4, który podbił serca zarówno sportowców amatorów, jak i osób, które tylko sporadycznie uprawiają sport. Technologia TruSenn 3.0 odwzorowuje pomiar pulsu profesjonalnym sprzętem medycznym. Takie rozwiązanie sprawia, że Twoje wyniki będą superdokładne podczas aktywności, spoczynku czy głębokiego snu. Model Band 5 śledzi też poziomy nasycenia tlenem w krwiobiegu, dzięki czemu sprawdzisz, jak organizm zachowuje się na różnych wysokościach. Opaska marki Honor kompleksowo monitoruje Twoją kondycję i śledzi dane, takie jak tętno, czas treningu, dystans, prędkość, kalorie czy też trening aerobowy. Urządzenie zapisze informacje między innymi z biegania na zewnątrz, biegania na bieżni, jazdy na rowerze oraz pływania.

Cena opaski Honor Band 5 to tylko 149 zł.

Szczegóły i sklep: https://www.aetka24.pl/pl/products/honor-band-5-czarna-61141.html