W czasach, kiedy większość wolnego czasu wypełniają nam media społecznościowe i przeskakiwanie z ekranu komputera na wyświetlacz smartfona, rzadko sięgamy po tekst umieszczony w tradycyjnych książkach. Okazuje się jednak, że czytanie książek niesie za sobą szereg korzyści dla naszego mózgu. Jak połączyć wygodę przeglądania treści w telefonie z tradycyjną książką? Odpowiedzią jest czytnik ebooków, który daje nam ogromne możliwości.

10 zalet czytania książek

 

1. Z korzyścią dla pamięci

Czytanie książek sprawia, że w naszym mózgu tworzą się nowe synapsy. Dodatkowo konieczność zapamiętywania imion bohaterów, miejsc akcji i całej historii wzmacnia te już powstałe. Masz problem z zapamiętywaniem listy zakupów? Zacznij regularnie czytać książki, a efekty przyjdą bardzo szybko.

2. Niezwykła wyobraźnia

Brak gotowego obrazu powoduje, że musimy wyobrażać sobie każdą postać, miejsce i różnorodne szczegóły. Częste czytanie książek stymuluje prawą półkulę mózgu, dzięki czemu nasza wyobraźnia ciągle się rozwija.

3. Rozprawienie się ze stresem

Podczas czytania stajemy się zdecydowanie spokojniejsi. Nasze serce zaczyna bić wolniej i przechodzimy w stan relaksacji. Po stresującym dniu warto usiąść w wygodnym fotelu i zagłębić się w ulubionej lekturze nawet na kilka minut. Już po 6 minutach czytania poziom naszego stresu zredukuje się aż o 60%.

4. Większy zasób słownictwa

Czytając książki, często natrafiamy na zupełnie nowe słownictwo. Takie sytuacje korzystnie wpływają na zasób naszego słownictwa i sprawiają, że łatwiej formułujemy nasze wypowiedzi.

5. Wiemy więcej

Czytanie nawet zwykłych harlekinów niesie za sobą wartość intelektualną. Każda książka sprawia, że możemy poszerzyć swoją wiedzę i wcale nie musimy sięgać od razu do teorii Stephena Hawkinga.

6. Spokojny sen

Poprzez wieczorne czytanie książek uwarunkujemy nasz organizm na sen. Jak to się dzieje? Codzienny rytuał sięgania po książki przed snem sprawia, że relaksujemy się i powoli przygotowujemy do odpoczynku.

7. Pisz bez błędów

Czytając, obserwujemy pisownie poszczególnych wyrazów. Zapamiętujemy je wzrokowo i łatwo powtarzamy dane słowo, przepisując je na papier. Regularne czytanie nauczy nas ortografii, interpunkcji i odpowiedniej stylistyki.

8. Analityczny umysł

Lubisz czytać kryminały i rozwiązujesz zagadki wraz z bohaterami książek? Właśnie rozwijają się u Ciebie zdolności analitycznego myślenia. Łączenie poszczególnych faktów i przewidywanie wydarzeń sprawiają, że nie będziesz miał problemu z kreatywnością, myśleniem koncepcyjnym oraz z rozwiązywaniem problemów.

9. Empatia na wagę złota

Kiedy czytamy, wczuwamy się w postać bohatera książki, dzięki czemu razem z nim przeżywamy zarówno szczęśliwe chwile, jak i życiowe rozterki. Takie sytuacje zmuszają nas do zrozumienia drugiej osoby i rozwijają w nas empatię.

10. Cenna inspiracja

Czytanie po prostu inspiruje! Sięgając na półkę z książkami mamy kontakt z nowymi sytuacjami, postaciami, miejscami, stworzeniami – to wszystko może zainspirować nas do wykreowania nowych przedmiotów, przedsięwzięć czy też do pisania własnych opowieści.

Książki tradycyjne czy ebooki?

Coraz więcej osób rezygnuje z kupowania książek papierowych na rzecz ebooków, które możesz odtworzyć na swoim czytniku. Jakie korzyści płyną z korzystania z takiej formy czytania książek?

Wygoda przede wszystkim

Czytniki ebooków są niewielkie, lekkie i pomieszczą w sobie tysiące stron ulubionych opowieści. W jednym urządzeniu możemy przechowywać naszą całą biblioteczkę i zabrać ją w każde miejsce na ziemi. Dodatkowymi udogodnieniami są możliwość wyszukiwania w tekście poszczególnych słów lub dostosowywanie rozmiarów czcionki.

Książki za darmo

Internetowe księgarnie często oferują nam ebooki zupełnie za darmo. Prócz tego niektórzy autorzy decydują się na udostępnianie swoich dzieł bez pobierania opłat, więc możemy cieszyć się z czytania bez wydawania zaoszczędzonych pieniędzy.

Dbaj o środowisko

Na całym świecie dziennie drukowane są miliony egzemplarzy książek, a za tym stoją tony papieru. Korzystając z czytnika ebooków i wybierając książki w formie elektronicznej, oszczędzasz drzewa.

Minusy czytników ebooków

Czytniki ebooków stały się na tyle popularne, że producenci z roku na rok udoskonalają swoje urządzenia. Sprzęty te charakteryzują się coraz lepszymi wyświetlaczami oraz coraz dłuższą pracą na jednym ładowaniu baterii. Warto zaznaczyć, że istnieje jednak konieczność podłączenia urządzenia do prądu raz na jakiś czas.
Dla niektórych największą wadą czytników jest brak papierowej wersji książki, która przenosi swój specyficzny zapach. Na to też znalazło się rozwiązanie! W sprzedaży pojawiły się specjalne świeczki o zapachu starej biblioteki, które można zapalić w domowym zaciszu podczas czytania książki w wersji elektronicznej.

Czytanie książek poprawia naszą pamięć, redukuje stres, uzupełnia naszą wiedzę czy też poprawia umiejętności analitycznego myślenia. Sięgając w wolnym czasie po książkę, uzupełniamy też zasób słownictwa oraz rozwijamy wyobraźnię. Warto jednak zamienić tradycyjne książki na tekst w formie elektronicznej. Czytniki ebooków mają więcej zalet, niż myślisz. Przekonaj się sam!

Inne wpisy na blogu.