“Prócz dobrej zabawy drony mogą się przydać przy uwiecznianiu wspaniałych chwil z wakacji, ślubu czy wyczynów sportowych. Wybierając odpowiedni model powinniśmy zwrócić uwagę na długość czasu pracy, łatwość obsługi oraz jakość nagrywanego materiału…”

   
  Z roku na rok drony stają się coraz popularniejsze. Korzystają z nich profesjonaliści, ale na zakup tych urządzeń decydują się również amatorzy, którzy szukają nowych form rozrywki. Patrzenie na świat z lotu ptaka umożliwia nam dostrzeżenie dotychczas niewidzialnego, ale ma też swoją cenę. Koszt najtańszego drona z kamerą to kilkaset złotych, a najdroższe modele sięgają aż 40 tysięcy złotych. Jaki sprzęt kupić, żeby nie zmarnować pieniędzy i być zadowolonym z jakości? Przedstawiamy pięć propozycji dronów do 2000 zł.

1. YUNEEC Breeze 4K

  1. YUNEEC Breeze 4K to najtańszy model w naszym zestawieniu. Urządzenie jest lekkie (385 gramów) i nagrywa obraz w jakości 4K Ultra High Definition. Dron pozwala na sterowanie za pomocą smartfona z systemami iOS lub Android, a wykonane zdjęcia mogą być udostępniane bezpośrednio na portale społecznościowe. Sprzęt marki YUNEEC może pochwalić się pięcioma trybami lotów – Selfie, Journey, Orbit, Return Home, Follow Me, dzięki czemu możesz wykonywać zdjęcia selfie bez specjalnego kija, nagrywać z lotu ptaka czy przygotowywać filmiki z Twoich osiągnięć sportowych. Dron Breeze 4K wyposażony został w system stabilizacji GPS oraz Optical Flow, które ułatwiają latanie wewnątrz i na zewnątrz budynków. Pojemność baterii wynosi 1150 mAh, a przewidywany czas lotu to 12 minut.

   Cena YUNEEC Breeze 4K to około 1500 zł.

  2. DJI Spark

   1. DJI to jeden z najpopularniejszych producentów dronów na świecie. Model Spark cieszy się ogromnym powodzeniem ze względu na niezwykłe możliwości za niską cenę. Urządzenie wyróżnia się inteligentnym systemem kontroli, mechanicznym gimbalem oraz kamerą, która umożliwia wykonywanie ujęć w doskonałej jakości. DJI Spark waży zaledwie 300 gramów i można nim sterować za pomocą smartfona lub specjalnego kontrolera. Dron może poruszać się z prędkością 50 km/h, a maksymalny czas lotu wynosi 16 minut. Na szczególną uwagę zasługują różnorodne tryby fotografowania oraz nagrywania. W przypadku zdjęć możemy wykonać panoramę w pionie oraz poziomie, panoramę 180 stopni czy panoramę typu mała planeta. Dron marki DJI umożliwia też nagrywanie z kinowymi efektami: lot w górę, okrążanie obiektu, oddalanie się od obiektu oraz lot spiralny wokół obiektu. Dodatkowo Spark rozpoznaje gesty, śledzi wyznaczone obiekty i automatycznie unika przeszkód.

    Koszt DJI Spark bez kontrolera wynosi 1800 zł, a z kontrolerem cena wzrasta do około 2000 zł.

   3. DJI Phantom 3

    1. Kolejną propozycją jest model Phantom 3 – również od DJI. Dron nagrywa w jakości Full HD oraz pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości 12 megapikseli. Wbudowany asystent lotu zapisuje pozycję GPS i po wydanej komendzie sam wraca w miejsce, z którego wystartował. Pojemność akumulatora w Phantom 3 wynosi 4480 mAh i pozwala to na 23 minuty stabilnego lotu. Warto wspomnieć, że masa tego modelu jest zdecydowanie wyższa od poprzednich propozycji (1216 gramów). Sprzętem możemy sterować za pomocą prostego w obsłudze kontrolera oraz smartfona lub tabletu z wyświetlanym obrazem w jakość HD. Dodatkowo w aplikacji znajdziemy pełne informacje o parametrach lotu czy stanie naładowania akumulatora, a dostępne funkcje lotu (lot po punktach, follow me, obserwuj punkt czy powrót do domu) pozwolą na nagrywanie zdumiewających ujęć.   

     Cena DJI Phantom 3 w wersji Standard oscyluje w granicach 1900 zł.

    4. YUNEEC Mantis Q

     1. Model Mantis Q jest dronem, który nie tylko nagrywa materiały w świetnej jakości, ale też posiada tryb sport i potrafi rozpędzić się aż do 72 km/h. W zestawie z urządzeniem znajduje się kontroler, którym (z pomocą smartfona) możesz wygodnie sterować dronem do 800 metrów. Litowo-polimerowy akumulator o pojemności 2800 mAh zagwarantuje 33 minuty lotu, a system Indoor Positioning System i czujniki ultradźwiękowe pozwala na bezpieczny lot w pomieszczeniach. Kamera w czasie ruchu może być pochylona o 90 stopni w dół oraz 200 stopni w górę. YUNEEC Mantis Q nagrywa w jakości do 4K, a tryby autonomicznego lotu (Point Of Interest czy Journey) pozwalają uzyskać kinowe efekty.

      YUNEEC Mantis Q można kupić już za nieco ponad 1850 zł.

     5. Xiaomi Mi Drone 4K

      1. Xiaomi Mi Drone 4K może pochwalić się przede wszystkim bardzo pojemnym akumulatorem (5100 mAh), który pozwala na prawie 30 minut lotu. Kamera w tym modelu posiada możliwość nagrywania w 360 stopniach, a trójosiowy gimbal zagwarantuje płynny obrót. Jakość 4K w 30 klatkach robi wrażenie i zapewnia doskonały obraz. Model Mi Drone 4K charakteryzuje się szerokim wyborem trybu lotu – na przykład lot w okręgu, lot do obiektu czy lot według ustalonej trasy. Xiaomi zadbało również o osoby, które nie miały wcześniej styczności z dronami. Na kontrolerze znajduje się dodatkowy przycisk, który samoczynnie wystartuje drona na wysokość czterech metrów. Urządzenie potrafi też samodzielnie lądować czy powrócić do miejsca startu, a przez pierwsze 30 minut używania aktywuje tryb początkujący, który ogranicza prędkość maksymalną do pięciu metrów na sekundę, wysokość lotu do 50 metrów oraz odległość od kontrolera do 100 metrów.

       Xiaomi Mi Drone 4K w zagranicznych sklepach internetowych można dostać już za około 2000 zł.

      Prócz dobrej zabawy drony mogą się przydać przy uwiecznianiu wspaniałych chwil z wakacji, ślubu czy wyczynów sportowych. Wybierając odpowiedni model powinniśmy zwrócić uwagę na długość czasu pracy, łatwość obsługi oraz jakość nagrywanego materiału. Urządzenia DJI, YUNEEC oraz Xiaomi to sprawdzone sprzęty, które zbierają świetne recenzje zarówno od amatorów, jak i profesjonalistów. Jeżeli chcemy przeznaczyć nasze oszczędności na drona, który charakteryzuje się świetną kamerą, lekkością, intuicyjnym kontrolerem i wieloma trybami nagrywania, musimy liczyć się z wydatkiem w okolicach dwóch tysięcy złotych.

      Zdjęcia: materiały promocyjne producentów, shutterstock

      Inne wpisy na blogu.