Obecnie ze smartfonów korzystają już zarówno najmłodsi, jak i seniorzy. Możliwości, które dają nam nowoczesne telefony są potężne, a dodatkowo możemy je rozszerzyć za pomocą specjalnych aplikacji. Sklep Google Play liczy już ponad dwa miliony dostępnych aplikacji, a jego odpowiednik dla systemu iOS – App Store – właśnie przekroczył ilość wynoszącą 1 800 000. Jak nie zginąć w tych setkach tysięcy i znaleźć najlepsze dla siebie? Oto kilkanaście propozycji najpopularniejszych i najciekawszych aplikacji w 2019 roku.

 

Społecznościowe

W pierwszej grupie znajdują się te aplikacje, z których miliony ludzi korzystają niemalże w każdej godzinie swojego życia. Prawie każdy słyszał kiedyś o potężnym Facebooku, dzięki któremu tworzymy grupy, dzielimy się zdjęciami czy po prostu komunikujemy. Miesięcznie z portalu Facebook korzysta ponad 381 milionów ludzi z całego świata, a aplikacja jest obecnie jedną z najczęściej pobieranych ze sklepów Google Play oraz App Store.


W tym miejscu warto napisać o aplikacji, której tempo wzrostu popularności rośnie ekspresowo. Konto na Instagramie założyło już 8 milionów polskich użytkowników, a możliwość dodawania zdjęć, relacji czy śledzenia gwiazd oraz znajomych sprawia, że liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc. Mówiąc o trendach, należy wspomnieć o aplikacji TikTok, która podbiła serca nastolatków z całego świata. Aplikacja umożliwia tworzenie i udostępnianie krótkich materiałów wideo. Do lutego 2019 roku TikTok zgromadził niemal 6 milionów Polaków.

Swoją popularnością nadal zaskakuje Snapchat – aplikacja, która przez wielu była już okrzyknięta reliktem. Mimo tego, że część jej funkcjonalności pojawiła się na Instagramie, to użytkownicy nadal chwalą ją za pomysłowe filtry twarzy, które są często aktualizowane.

Na koniec zestawienia aplikacja, która może pochwalić się takimi użytkownikami jak Donald Trump, Robert Lewandowski czy Papież Franciszek. Z portalu Twitter korzysta ponad 336 milionów osób miesięcznie, a dynamika wzrostu wskazuje na ciągły rozwój.

Komunikacja

W poszukiwaniu alternatywy dla SMS-ów i wiadomości e-mail powstały aplikacje, które umożliwiają komunikowanie się w najmniej skomplikowany i najszybszy sposób. Z szeregów Facebooka wyłonił się Messenger, z którego tylko w Polsce korzysta prawie 1/3 ludności (13 milionów). Jego bezpośrednią konkurencją jest WhatsApp – aplikacja, której największymi zaletami są minimalizm i prosty interfejs. Aby korzystać z WhatsAppa, nie trzeba zakładać specjalnych kont, logować się przez adres e-mail czy udostępniać dane osobowe. Wystarczy numer telefonu i gotowe.


Uniwersalnym komunikatorem, z którego najczęściej korzystają współpracownicy dużych firm jest Slack. Aplikacja umożliwia przekazywanie tekstu oraz przesyłanie multimediów. Slack pozwala też na tworzenie różnych kanałów tematycznych, a to wszystko w celu uporządkowania konwersacji.

Rozrywka

Smartfony służą nam również w celach rozrywkowych. Możemy słuchać ulubionej muzyki, oglądać filmy czy też grać w gry. Pozostawiając na razie kategorię gamingową, przyjrzyjmy się aplikacjom, na których punkcie oszalał świat. Spotify to medium strumieniowe, które daje nam dostęp do muzyki oraz podcastów. W bezpłatnej wersji możemy słuchać najnowszych piosenek zespołów z całego globu, które okraszone są drobnymi reklamami. Za opłatą możliwości są znacznie większe. Spotify pozwala na odtwarzanie utworów bez połączenia z siecią, nie zaprząta nam głów reklamami i oferuje lepszą jakość dźwięku.

W kategorii „rozrywka” nie można pominąć aplikacji YouTube, której użytkownicy oglądają miliard godzin filmów dziennie, a ponad połowa wyświetleń pochodzi z urządzeń mobilnych. W zakamarkach tego serwisu znajdziemy niemal wszystko.

Zostając przy filmach, możemy przejść do aplikacji Netflix oraz HBO GO. Te konkurujące ze sobą marki umożliwiają oglądanie długometrażowych filmów czy seriali prosto ze smartfona, laptopa lub tabletu. Usługi dostępne są już niemal na całym świecie, ale charakteryzują się miesięczną opłatą. Wykupienie dostępu na dany przedział czasowy sprawia, że będziemy mogli wybierać spośród setek tytułów.

Zakupy

Polacy coraz częściej kupują przez Internet i znaczna część z tych zakupów dokonywana jest za pomocą smartfona. Prawdziwy łowca okazji monitoruje rynek za pomocą aplikacji Pepper, dzięki której użytkownicy powiadamiają się wzajemnie o promocjach ogólnoświatowych lub lokalnych.
Na czele aplikacji zakupowych stoją Allegro oraz serwis OLX, które umożliwiają nam zakup nowych lub używanych przedmiotów. OLX jest dodatkowo aplikacją, w której znajdziemy różnorodne ogłoszenia (sprzedam, kupię, wynajmę, oddam). Jeżeli potrzebujemy nowych spodni, ale na myśl o przemierzaniu galerii handlowej kręci nam się w głowie, to warto pobrać aplikacje Zalando lub About You. W obu przypadkach możemy wybierać spośród wielu marek, a zakupioną odzież bezpłatnie zwrócić nawet miesiąc po transakcji.
Fani zakupów od przyjaciół z dalekiej Azji doskonale odnajdą się w aplikacji AliExpress, która pozwala na szybkie i tanie kupowanie różnorodnych przedmiotów. Głodni znajdą swoją ulubioną restaurację w aplikacji Pyszne.pl, która umożliwi im zamówienie jedzenia z dostawą pod drzwi.

W kolejnej części przyjrzymy się najciekawszym aplikacjom z kategorii podróże, pogoda oraz sport i zdrowie. Pod lupę weźmiemy również mniej popularne propozycje, które zdobywają coraz więcej zwolenników i ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Zobaczysz, że Twój smartfon potrafi o wiele więcej, niż myślisz.

 

 

Inne wpisy na blogu.