Aplikacje, z których korzystamy na naszych smartfonach, ułatwiają nam wykonywanie codziennych czynności. W prosty sposób możemy zrobić listę zakupów, sprawdzić dokładną prognozę pogody, uczyć się języków czy też komunikować ze znajomymi. Rynek aplikacji mobilnych rozwija się prężnie, a w sklepach Google Play czy App Store możemy przebierać łącznie w ponad trzech milionach propozycji. Jak znaleźć najlepsze aplikacje dla siebie? Oto propozycje najciekawszych i najpopularniejszych aplikacji w 2019 roku.

 Sport i zdrowie

Moda na bycie „fit” sprzyja powstawaniu coraz większej ilość aplikacji liczących kroki, kalorie czy mierzące parametry aktywności. Pierwszą propozycją jest popularne Endomondo – aplikacja, która zdobyła serca biegaczy na całym świecie. Endomondo zapisuje statystyki z aktywności (na przykład dystans, czas, średnie tempo, ilość spalonych kalorii czy nawodnienie) i korzysta z danych GPS, za pomocą których tworzy mapę z zaznaczoną trasą, która została pokonana.

Po sukcesie Endomondo zaczęły powstawać kolejne aplikacje, które oferowały podobne funkcje. Jedną z nich jest Rustastic, który działa na tej samej zasadzie oraz ma przyjazny i prosty interfejs. Runtastic umożliwia wybór spośród 63 różnorodnych aktywności (joga, kajakarstwo, nurkowanie, jazda na sankach, paralotniarstwo, taniec czy też zumba), dzięki czemu możesz wykorzystywać go podczas uprawiania niejednej dyscypliny.

Warto wspomnieć również o Stravie, czyli jednej z najbardziej rozbudowanych aplikacji do mierzenia aktywności. Za Stravą stoi potężny serwis społecznościowy, który łączy miliony biegaczy czy cyklistów. Aplikacja z dużą dokładnością śledzi aktywność i może synchronizować dane z opaskami sportowymi. Strava oferuje statystyki z 23 różnych dyscyplin, a znajomi mogą komentować i polubić nasze osiągnięcia treningowe.

W kategorii „sport i zdrowie” należy wspomnieć o aplikacjach systemowych, które oferują nam poszczególni producenci smartfonów. W przypadku iPhone’ów jest to aplikacja Zdrowie, która zapisuje ilość zrobionych kroków, przebytych kilometrów lub pokonanych pięter. W aplikacji możemy uzupełnić również naszą kartę medyczną, której podgląd dostępny jest bez konieczności odblokowywania smartfona. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Samsung Health, która określana jest jako monitor trybu życia. W tym przypadku możemy zapisać nawet rodzaje i ilości posiłków z odpowiadającym znacznikiem kalorycznym.

W skutecznym trzymaniu diety pomoże nam aplikacja MyFitnessPal, która pozwala na prowadzenie dokładnego dziennika żywienia. MyFitnessPal umożliwia dodawanie produktów poprzez skanowanie kodu kreskowego z opakowania. W aplikacji możemy ustawić cele, śledzić postęp i otrzymywać cenne wskazówki dotyczące zdrowego odchudzania.

Pogoda

Dla tych, którzy chcą być przygotowani na każdy rodzaj warunków atmosferycznych, powstały aplikacje, które umożliwiają śledzenie prognozowanej pogody. Jedną z nich jest Windy – aplikacja pozwalająca na sprawdzenie aktualnych i prognozowanych warunków. Interfejs Windy jest prosty i oferuje podgląd radaru burz, prędkości i kierunku wiatru, opadu deszczu, temperatury, zachmurzenia, a nawet kierunku fal, temperatury morza czy stężenia w powietrzu PM2.5.

Kolejną wartą uwagi pozycją jest UM Meteo. Aplikacja ta umożliwia odczyt prognozy pogody modelu UM ze stron ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego). Prognoza z modeli charakteryzuje się wysoką dokładnością, ale jest dość skomplikowana w odczycie. W aplikacji pomocna jest legenda meteogramu, która wyjaśnia poszczególne oznaczenia.
W

przypadku monitorowania smogu, przydatna może okazać się aplikacja Airly, która zbiera dane z czujników rozmieszczonych w Polsce. Airly umożliwia sprawdzenie poziomu PM2.5, PM10, temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnienia.

Podróże

Aplikacje ułatwiają również poruszanie się po mieście. W celu dojazdu w docelowe miejsce możemy skorzystać z aplikacji Uber lub Bolt, które umożliwią zamówienie kierowcy dowożącego nas w dowolną część miasta. Opłata za przejazd widnieje w aplikacji przed potwierdzeniem zamówienia, a konto obciążane jest po wykonaniu usługi.

Jeżeli wolimy podróżować komunikacją miejską, to niezbędna może okazać się aplikacja Jakdojade, która działa obecnie w 47 miastach w Polsce. Jakdojade informuje nas o rodzaju transportu i numerze pojazdu, którym dostaniemy się z obecnej lokalizacji na daną ulicę. W aplikacji dostępny jest również rozkład jazdy.

Planując wakacyjne podróże, możemy zarezerwować hotele na całym świecie przez aplikację Booking.com. Opinie o hotelach, atrakcjach czy restauracjach znajdziemy za to w aplikacji TripAdvisor. Takie rozwiązanie pomoże nam wybrać najlepsze miejsca w obcym mieście.

Pozostałe

Na koniec warto wspomnieć o aplikacjach, które ułatwią nam codzienne czynności. Dokładną listę zakupów oraz zadań do zrobienia przygotujemy w Wunderlist. Aplikacja daje możliwość przydzielania zadań innym użytkownikom, więc świetnie sprawdzi się zarówno w pracy, jak i w domu.

Jeżeli karty rabatowe przestają mieścić się w portfelu, to najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie aplikacji Stocard, która umożliwia przechowywanie kart i przeglądanie ofert poszczególnych marek. W celu sprawdzenia składu produktów żywnościowych możemy użyć aplikacji Zdrowe Zakupy, która po zeskanowaniu kodu kreskowego wyświetli nam szkodliwe substancje, pokaże alternatywne produkty i pełny skład. Dodatkowo urządzenie skanujące zastąpi nam aplikacja Office Lens, która pozwala na robienie zdjęć dokumentów i uzyskanie jakości skanu. 

Inne wpisy na blogu.