Kamery samochodowe możemy zauważyć już nie tylko w samochodach, z których korzystają kierowcy zawodowi, ale też w znacznej części zaparkowanych pojazdów na dowolnym osiedlu. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od nieco ponad 80 zł, a zalet posiadania wideorejestratora nie zliczymy na palcach jednej ręki. Dlaczego warto wyposażyć swój samochód w rejestrator jazdy? Oto siedem przykładów, które przekonają Cię do zakupu.

Nagranie kolizji – dowód w sprawie

Mówi się, że wypadki chodzą po ludziach, ale warto zaoszczędzić sobie większej ilości problemów i zadbać o cenne dowody, które pomogą rozstrzygnąć spory. Ustalenie sprawcy kolizji wymaga najczęściej zeznań świadków, których w niektórych sytuacjach można szukać ze świecą w ręku. W tej sytuacji nieoceniony będzie wideorejestrator, który zachowa nagranie z momentu stłuczki. Szybkie udowodnienie winy sprawi, że oszczędzisz sobie masę nerwów oraz będziesz mógł liczyć na szybkie wypłacenie odszkodowania.

Nagranie szkody parkingowej

Zdarzyło Ci się, że po zostawieniu samochodu na parkingu, zobaczyłeś na lakierze zarysowania lub ktoś uderzył w Twoje auto i odjechał? Kamera samochodowa z czujnikiem ruchu rozpocznie nagrywanie materiału w momencie, kiedy zanotuje jakikolwiek ruch przed pojazdem. Takie rozwiązanie sprawi, że zyskasz materiał dowodowy, który będzie przedstawiał numery rejestracyjne pojazdu lub osobę, która uszkodziła Twoje mienie i uciekła z miejsca zdarzenia.

Rejestrator jazdy z czujnikiem ruchu oraz Smart Box

Nagranie ciekawego wydarzenia i rekreacyjne nagrywanie trasy

Długie podróże sprawiają, że zza szyby samochodu jesteśmy w stanie zobaczyć wiele ciekawych wydarzeń, zwierzęta, piękne zachody słońca oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Słowa nie wyrażą tyle, co obraz, więc opowiadając o tych sytuacjach najbliższym, pokażmy im materiał nagrany wideorejestratorem.

Jeśli jedziemy na wakacje, to możemy wykorzystać nagranie przejazdu trasy z kamery samochodowej w filmie pamiątkowym.

Ostrzeżenia o fotoradarach

Niektóre modele rejestratorów jazdy mogą pochwalić się wbudowaną bazą fotoradarów. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie za pomocą sygnału dźwiękowego poinformuje Cię o zbliżaniu się do fotoradaru. Oszczędzaj na mandatach w Polsce i za granicą.

Wideorejestrator z bazą fotoradarów

Kamera cofania

W sklepach znajdziemy zestawy rejestratorów jazdy, które oprócz głównego urządzenia wyposażone są w dodatkową kamerę. Obraz zapisywany z przodu i z tyłu pojazdu daje nam jeszcze większe możliwości, a nagranie przedstawia wydarzenia, które mają miejsce niemal wokół całego samochodu.

Jedną z dodatkowych zalet takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania kamery umieszczonej z tyłu jako kamery cofania.

Ostrzeżenia o ograniczeniach prędkości

Ograniczenia prędkości mogą nie raz zaskoczyć kierowców i sprawić, że czekający za rogiem patrol policji będzie miał ręce pełne roboty. Kamera samochodowa poinformuje Cię o obowiązujących na danym odcinku drogi ograniczeniach prędkości, dzięki czemu Twój budżet nie ucierpi z powodu mandatów.

Asystenci kierowcy ADAS, FCWS, LDWS i alert zmęczenia FA

Bardziej zaawansowane technologicznie modele rejestratorów jazdy mogą pochwalić się funkcjami asystentów kierowcy. System LDWS poinformuje o opuszczeniu pasa ruchu. Za skrótem FCWS stoi ostrzeżenie kierowcy o możliwej kolizji. Do tego dodajmy alert zmęczenia (FA) i mamy pełny pakiet dodatkowych zabezpieczeń, które pozwolą nam bezpiecznie pokonać daną trasę.

Dlaczego warto wyposażyć swój samochód w rejestrator jazdy?

Kamery samochodowe nie tylko zapewnią nam cenny materiał dowodowy, ale też dbają o zasobność naszego portfela, który mógłby uszczuplić się poprzez płacenie kolejnych mandatów za przekroczenie prędkości. Niektóre modele mogą współpracować z drugą kamerą, którą umieszczamy w tylnej części pojazdu, a funkcje asystentów kierowcy zadbają o bezpieczne dotarcie do celu.

Podczas wyboru wideorejestratora zwróć uwagę na jakość nagrywania oraz rozdzielczość, ale nie zapominaj o dodatkowych funkcjach, które mogą ułatwić Ci korzystanie z pojazdu.

Ceny kamer samochodowych zaczynają się już od niecałych 100 zł, a najdroższe modele kupisz za ponad 1000 zł. Który rejestrator jazdy wybierzesz?