Pulsoksymetr sportowy to funkcja w smartwatchach, o której jeszcze rok temu niewiele osób słyszało. Za sprawą pandemii zegarek z pulsoksymetrem zaczął cieszyć się ogromną popularnością, a producenci tego typu urządzeń zaczęli traktować ten czujnik jako obowiązkową pozycję w specyfikacji. Co właściwie mierzy pulsoksymetr sportowy i jaki smartwatch z pulsoksymetrem kupić? Przedstawiamy krótkie zestawienie najciekawszych produktów.

Co mierzy pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to czujnik, który mierzy stopień nasycenia krwi tlenem (saturacja). Za pomocą fal o różnorodnej długości – promieniowania czerwonego i podczerwonego – jest w stanie dokonać pomiarów zmian zachodzących pomiędzy promieniowaniem optycznym a tkankami oraz płynami ustrojowymi.

Jaka jest prawidłowa wartość saturacji?

Prawidłowa wartość saturacji u dorosłego człowieka powinna mieścić się w przedziale 95-99%. Właściwy wynik pomiarów u osób starszych to 93-95%.

Z punktów medycznych do smartwatchów

Wcześniej pulsoksymetr kojarzył nam się jedynie ze szpitalami i innymi punktami medycznymi. Będąc w takim miejscu, możemy spotkać go niemal na każdym kroku. Zwykle wykorzystywany jest w formie specjalnej nakładki na palec.

Smartwatch z pulsoksymetrem może pochwalić się miniaturowym modułem, który ukryty został na wewnętrznej stronie urządzenia. Jest to mała wypustka, która świeci na czerwono. Pulsoksymetr sportowy to czujnik, z którego korzystali do tej pory głównie sportowcy. Za sprawą pandemii został rozpowszechniony i niemal każdy właściciel smartwatcha chce mieć funkcję pomiaru natlenienia krwi w swoim zegarku z pulsoksymetrem.

Pulsoksymetr a COVID-19

Pulsoksymetr sportowy może być wykorzystywany do monitorowania organizmu w przypadku chorób układu oddechowego. Stosowanie pomiaru pulsoksymetrem zaleca się podczas łagodnego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Takie rozwiązanie sprawia, że w domowych warunkach możemy zmierzyć to, czy dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość tlenu.

Dlaczego warto monitorować saturację przez cały dzień?

Pulsoksymetr sportowy przyda się nie tylko podczas walki z pandemią. Smartwatch z pulsoksymetrem pozwala wykryć zaburzenia oddechowe, co sprawia, że możesz monitorować swój organizm podczas stresu czy też dużego wysiłku fizycznego.

Jeżeli chcesz obserwować natlenienie krwi podczas pracy zawodowej, to nie musisz kupować dodatkowych urządzeń. Zegarek z pulsoksymetrem dostarczy Ci szczegółowych informacji.

Jak pulsoksymetru używają sportowcy?

Profesjonaliści korzystają z pulsoksymetru sportowego podczas codziennych treningów. Pomaga on monitorować proces aklimatyzacji sportowca w treningu wysokogórskim. Smartwatch z pulsoksymetrem może również wskazać przedobjawowe symptomy związane z zapaleniem oskrzeli i płuc lub ryzykiem wystąpienia anemii. Warto wspomnieć, że pulsoksymetr sportowy przyda się do wykrywania wczesnych stadiów związanych z przetrenowaniem oraz z przewlekłym zmęczeniem.

Jaki smartwatch z pulsoksymetrem wybrać?

Zegarek z pulsoksymetrem znika z półek sklepowych w mgnieniu oka. W sprzedaży znajdziemy coraz więcej urządzeń z pulsoksymetrem sportowym.

Zegarki z pulsoksymetrem znajdziesz tutaj: