Elektroniczne zegarki dla dorosłych i dzieci

Kupując smartwatch lub smartband warto zwrócić uwagę na funkcje, które często są dostosowane do wieku użytkownika. W sklepach znajdziemy specjalne urządzenia dedykowane biegaczom, kobietom czy właśnie najmłodszym. Jaki smartwatch wybrać i na co sprawdzić podczas decydowania się na konkretny model? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz swoje wymarzone urządzenie.

Okrągły czy prostokątny?

Wyświetlacz w smartwatchu i smartbandzie powinien charakteryzować się czytelnością nawet w pełnym słońcu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się modele wykonane w technologii IPS lub z matrycą OLED. To jeszcze nie wszystko. Obszar wyświetlacza dotykowego powinien umożliwić swobodne sterowanie za pomocą palca. W przypadku prostokątnych wyświetlaczy często pojawia się problem z powiadomieniami i komunikatami, które nie mieszczą się na ekranie.

Bateria na dzień czy na tydzień?

Niektóre smartwatche wymagają niemal codziennego uzupełniania energii, a inne są w stanie pracować bez dostępu do prądu przez miesiąc. Wybór smartwatcha zależy od Twoich przyzwyczajeń. Jeśli codzienna rutyna podłączania urządzenia do prądu nie będzie stanowiła dla Ciebie problemu, to śmiało możesz wybrać modele, które mogą pochwalić się całym szeregiem funkcjonalności, ale przy tym zużywają sporo energii.

Pulsometr i pulsoksymetr

Pulsometr znajdziemy już w niemal każdym elektronicznym zegarku. Dzięki niemu otrzymujemy dane dotyczące szybkości bicia serca zarówno podczas wysiłku, spoczynku, jak i podczas snu. Smartwatche są w stanie również określić, ile czasu spędzaliśmy w danej fazie snu.

Coraz więcej urządzeń może pochwalić się pulsoksymetrem. Czujnik ten zyskał popularność za sprawą pandemii COVID-19. Pulsoksymetr mierzy stopień natlenienia krwi, czyli tak zwaną saturację. Funkcja ta przydaje się sportowcom, którzy uprawiają sporty takie jak narciarstwo, wspinaczka wysokogórska czy też skoki spadochronowe.

Moduł GPS

Niektóre smartwatche korzystają z modułu GPS umieszczonego w smartfonie. Jeśli nie chcesz zabierać na trening telefonu, ale jednocześnie chciałbyś przejrzeć mapę z trasą Twojego biegu, to smartwatch z modułem GPS przedstawi dokładne dane dotyczące prędkości, dystansu oraz zaprezentuje Twoją trasę na mapie.

Płatności zbliżeniowe

Z płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona korzysta coraz więcej osób, a wygoda płynąca z braku konieczności zabierania ze sobą wszędzie portfela jest nieoceniona. Takie rozwiązanie sprawdza się również podczas treningu na świeżym powietrzu. Jeśli nie chcesz biegać ze kartą kredytową lub drobnymi w kieszeni, a planujesz kupić po drodze wodę lub pieczywo, to warto wybrać smartwatch z modułem NFC.

Wodoszczelność

Zegarki elektroniczne charakteryzują się różnorodną odpornością na działanie wody. Jedne są odporne tylko na drobne zachlapania, a inne pozwalają na swobodne pływanie w morzu, oceanie czy też na basenie. Jeżeli nie chcesz martwić się o zniszczenie smartwatcha podczas kąpieli lub treningu w deszczu, to wybierz model, który wyróżnia się parametrem oznaczonym 5 ATM lub 10 ATM.

Rozmowy i SMS-y

Niektóre smartwatche przejęły funkcje telefonów i pozwalają na komunikację poprzez rozmowy głosowe czy też na wysyłanie wiadomości tekstowych. Takie rozwiązanie najczęściej znajdziemy w urządzeniach przeznaczonych dla dzieci, a wszystko po to, by rodzice w szybki i łatwy sposób mogli skontaktować się ze swoim dzieckiem.

Funkcje dla najmłodszych

Oprócz wspomnianych wcześniej funkcji komunikacyjnych smartwatche dla dzieci mogą pochwalić się szeregiem funkcjonalności, które przydadzą się zarówno pociechom, jak i ich opiekunom. Funkcja GEO-ogrodzenia poinformuje rodziców o opuszczeniu przez dziecko wyznaczonej strefy. Opiekunowie do dyspozycji mają również funkcję zdalnego podsłuchu czy też alarm informujący o ściągnięciu przez dziecko zegarka. Dzieci mogą cieszyć się z aparatu umieszczonego w zegarku czy też z szeregu gier i wyzwań mających na celu zachęcić najmłodszych do aktywności na świeżym powietrzu.

Fitbit Versa 3 to nowoczesny smartwatch, który dotrzyma Ci kroku. Nie chcesz zabierać na trening smartfona, ale ważna jest dla Ciebie możliwość podglądu mapy? Versa 3 charakteryzuje się wbudowanym modułem GPS, co sprawia, że po biegu lub jeździe na rowerze możesz odczytać statystyki dotyczące przebytego dystansu, tempa oraz zobaczyć mapę intensywności treningu. Smartwatch Fitbit Versa 3 może pochwalić się funkcją aktywnych minut, która wykorzystuje dane o Twoim tętnie spoczynkowym do mierzenia wysiłku fizycznego. Urządzenie Versa 3 monitoruje tętno przez cały dzień i całą noc. Zaawansowane funkcje śledzenia snu wykryją poszczególne fazy (lekką, głęboką i REM) i przekażą Ci wynik snu.

Opaska dla dzieci Fitbit Ace 3 wyróżnia się animowanymi tarczami zegara z bohaterami, którzy zmieniają się i rosną wraz z postępami w realizacji dziennych celów. To doskonała motywacja do codziennego ruchu oraz zabawy na świeżym powietrzu. Model Ace 3 monitoruje aktywność przez cały dzień, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i ich rodzice mogą obserwować poziom ruchu i porównywać do siebie poszczególne dni. Opaska dla dzieci policzy kroki oraz zliczy aktywne minuty, które pokażą, że każdy skok i bieg przyczynia się do poprawy stanu zdrowia dziecka. Fitbit Ace 3 umożliwia rywalizowanie z całą rodziną, które jest dodatkową motywacją w osiąganiu celów aktywności. Urządzenie Fitbit Ace 3 przypomni dziecku, że już pora spać, a specjalny budzik w delikatny sposób obudzi je o odpowiedniej godzinie.