Częstotliwość użytkowania smartfonów sprawia, że nierzadko już po dwóch latach mamy problem z szybko rozładowującą się baterią. Wymiana na nową często jest kosztowna, a uzupełnianie energii w urządzeniu dwa razy dziennie staje się niezwykle męczące. Jak na to zaradzić? Nie musimy zmieniać smartfonów co dwa czy trzy lata! Przestrzegając kilku zasad, możemy wydłużyć żywotność baterii w smartfonie i sprawić, że ta będzie służyła nam przez długi czas.

Jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie?

W tej sprawie pojawia się wiele mitów, które wzięły się ze sposobu użytkowania baterii kadmowych w starszych modelach. Mowa tutaj o tzw. formatowaniu baterii, czyli rozładowywaniu jej do końca. Nowoczesne akumulatory litowo-jonowe lub litowo-polimerowe działają na innej zasadzie, więc reguły te nie powinny być obecnie stosowane. Jak zadbać o baterie we współczesnych smartfonach? Oto kilka zasad, które z pewnością przyczynią się do przedłużenia ich żywotności.

1. Nie rozładowuj do końca

To dość znana zasada i odwrotność tego, co było zalecane w przypadku baterii kadmowych. Po uruchomieniu nowego smartfona nie musimy (i nie powinniśmy) rozładowywać go do stanu, w którym sam się wyłączy. Taki zabieg nie jest polecany również w późniejszym użytkowaniu. W nowoczesnych bateriach powinniśmy uzupełniać energię tak, żeby nie dopuścić do spadku poniżej 20%. Akumulatory litowo-jonowe najlepiej funkcjonują, kiedy energia utrzymuje się w przedziale 20-80%.

2. Zostaw telefon podłączony na całą noc

Jeden z mitów tyczy się tego, że nie powinniśmy zostawiać telefonu podłączonego na noc i doprowadzać do pełnego naładowania baterii. Nowoczesne smartfony zostały wyposażone w szereg zabezpieczeń, które odpowiadają za ochronę przed przegrzaniem. Urządzenie uczy się Twojego cyklu dnia i doładowuje baterię do 100% tuż przed godziną Twojej pobudki.

3. Uważaj na ciepło

Baterie nie lubią ciepła, więc powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie zostawiamy smartfon. Jeżeli telefon znajduje się przez kilka godzin na słońcu lub spędza długie godziny na parapecie nad grzejnikiem, to może to wpłynąć na kondycję baterii.

4. Sprawdź parametry nieoryginalnej ładowarki

Jeżeli nie używamy ładowarki dołączonej do zestawu, to przed zakupem innej warto sprawdzić jej parametry. Moc ładowania powinna zgadać się z mocą zalecaną przez producenta smartfona. Unikajmy też najtańszych ładowarek, które pochodzą od nieznanego producenta.

5. Zaprzyjaźnij się z powerbankiem

Dłuższa podróż bez dostępu do energii elektrycznej może sprawić, że będziemy zmuszeni rozładować telefon do końca. Warto mieć przy sobie powerbank, który umożliwi naładowanie smartfona i podtrzymanie energii na poziomie 20-80%.

6. Nie wyłączaj aplikacji, z których często korzystasz

Często widzimy, że w tle pracuje kilka aplikacji i szybko wyłączamy je, bo myślimy, że będą odpowiadać za szybsze rozładowanie urządzenia. Nic bardziej mylnego! Ponowne włączenie aplikacji jest dla baterii bardziej obciążające od pracy w tle.

7. Pozostaw nieużywane urządzenie z naładowaną baterią

Jeśli nie korzystamy przez kilka dni lub tygodni z urządzenia, to warto pozostawić go z baterią naładowaną minimum do 50%. Smartfon traci część energii nawet wtedy, kiedy nie jest włączany, więc warto zadbać o to, żeby w tym czasie bateria nie rozładowała się do zera.

Jak ładować smartfon?

W sklepach znajdziemy różnorodne ładowarki, które oferują szybkie ładowanie czy też ładowanie bezprzewodowe. Nowoczesne technologie umożliwiają uzupełnienie energii w baterii w mgnieniu oka i bez konieczności podpinania kabla przez port ładowania.

Ładowarka bezprzewodowa Samsung Convertible

Samsung Convertible to ładowarka bezprzewodowa, która zagwarantuje najwygodniejszą pozycję ładowania. Magnetyczna podpórka jest odłączana, więc sam wybierasz czy chcesz używać akcesorium jako podstawki czy też stojaka. Warto wspomnieć, że pozycja ładowania umożliwia oglądanie treści lub prowadzenie rozmów wideo. Akcesorium od Samsung wyposażono w dwie cewki, dzięki czemu możesz ładować telefon w orientacji poziomej i pionowej. Szybkie ładowanie (9 W) sprawia, że naładujesz swój smartfon do 100 procent w mgnieniu oka, a dioda LED zasygnalizuje korzystanie z szybkiego ładowania. Na szczególną uwagę zasługuje technologia Qi, która gwarantuje w pełni bezpieczne ładowanie urządzeń obsługujących standard Qi.

Ładowarka bezprzewodowa Samsung Convertible kosztuje 179zł.

Ładowarka bezprzewodowa Samsung Trio

Ładowarka bezprzewodowa Samsung Trio to urządzenie, które umożliwi bezprzewodowe ładowanie trzech sprzętów jednocześnie. Możesz położyć na niej smartfon, słuchawki bezprzewodowe oraz smartwatcha czy też dwa smartfony i smartwatcha. Model Trio może pochwalić się zastosowaniem aż sześciu cewek, które ułatwiają ładowanie. Ładowarka bezprzewodowa Samsung Trio charakteryzuje się specjalnym miejscem do ładowania smartwatcha Galaxy Watch. Wewnętrzny magnes po prawej stronie ładowarki umieszcza zegarek w odpowiedniej pozycji, a lewa część pozostaje wolna. W ten sposób możesz naładować na niej telefon, słuchawki Galaxy Buds lub inne urządzenia.

Cena ładowarki bezprzewodowej Samsung Trio to 369zł.