Black Friday, Cyber Monday, Dzień Singla – trzy święta zakupowe, o których mówi się na całym świecie. W sklepach znajdziemy promocje nawet do -90%, więc w galeriach handlowych pojawiają się tłumy, a serwery sklepów internetowych przechodzą prawdziwą próbę. Kiedy wypada Black Friday? Co to jest Cyber Monday? Dlaczego powstały określenia Black Week oraz Black Weeks? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Początki Black Friday

W latach 60. XX wieku handlarze z Filadelfii wpadli na pomysł, który miał zachęcić ludzi do zakupów po Dniu Dziękczynienia. Okazało się, że według statystyk właśnie wtedy notowali najmniejsze zyski. Wielkie promocje przyciągnęły tłumy, które doprowadziły do zamieszek. Właśnie wtedy lokalna policja nazwała ten dzień Czarnym Piątkiem.

Dzień Dziękczynienia w USA jest świętem ruchomym – przypada na czwarty czwartek listopada każdego roku. W związku z tym Black Friday odbywa się zawsze w ostatni piątek listopada.

Black Week i Black Weeks

Szybko okazało się, że Black Friday to marketingowy strzał w dziesiątkę. Wiele sklepów zdecydowało się wydłużyć to zakupowe święto o dwa kolejne dni lub nawet o cały tydzień. W Polsce możemy spotkać kampanie Black Weeks, które polegają na obniżeniu cen produktów nawet przez cały miesiąc.

W sklepach internetowych bezpieczniej

Co roku słyszymy o tłumach szturmujących wejścia do sklepów i rozchwytujących przecenione przedmioty. Podczas tego typu akcji często dochodzi o przepychanek, które mogą prowadzić do utraty zdrowia.

Zakupy w Internecie będą rozsądną alternatywą, która dostarczy nam produkty w atrakcyjnych cenach i uchroni przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Cyber Monday w sieci

Black Friday był początkowo domeną sklepów stacjonarnych. W związku z tym powstało odrębne święto – Cyber Monday – które miało zachęcić do zakupów w sklepach internetowych. Cyber Monday przypada zawsze w poniedziałek po Czarnym Piątku.

Obecnie granica pomiędzy Black Friday a Cyber Monday zaciera się, więc promocje w sklepach internetowych trwają przez cztery dni – od piątku do poniedziałku.

Święto (prawie) umarłe – Dzień Darmowej Dostawy

Zachęcenie ludzi do zakupów w sklepach internetowych miało powodować wprowadzenie Dnia Darmowej Dostawy. Obecnie coraz niższe koszty dostawy (w tym darmowa dostawa) powodują, że Dzień Darmowej Dostawy powoli odchodzi w zapomnienie.

Dzień Darmowej Dostawy przypada na 10 grudnia 2020 roku.

Chiński twór – Dzień Singla

Dzień Singla został wymyślony w Chinach, a jego początki to lata dziewięćdziesiąte. Cała historia z nim związana opiera się na tym, że Azjaci chcieli poprawić humor osobom samotnym. Stwierdzili więc, że przecena towarów będzie dla nich miłą niespodzianką, która uszczęśliwia.

Single’s Day odbywa się zawsze 11 listopada. Najwięcej promocji znajdziemy na platformach, które oferują wysyłkę towarów z Azji.

Nie czekaj z zakupem świątecznych prezentów

Listopadowe wyprzedaże to doskonała okazja do zaoszczędzenia pieniędzy na prezentach świątecznych. Pomyśl o bliskich już pod koniec listopada i upoluj upominki w atrakcyjnych cenach. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musisz martwić się o to, czy kupiony w drugiej połowie grudnia podarunek zdąży dotrzeć do Ciebie przed Bożym Narodzeniem.

Sprawdź naszą super okazję na Black Friday:

Lista świąt zakupowych w 2020 roku

Dzień Singla – 11 listopada

 Black Friday – 27 listopada

 Black Week – 27 listopada – 29 listopada

 Cyber Monday – 30 listopada

 Dzień Darmowej Dostawy – 10 grudnia